adwokatura polskaZ ŻYCIA ORAZOBACZ WSZYSTKIE
16/02/2017

Współpraca izby warszawskiej z Centrum Praw Kobiet

Warszawska izba adwokacka włączyła się w działania Centrum Praw Kobiet (CPK), przeprowadzając dla jego klientek symulację rozprawy sądowej. Wydarzenie, mające charakter warsztatowy, ma pomóc kobietom-ofiarom przestępstw w podjęciu decyzji o zgłoszeniu się do sądu po ochronę i w przygotowaniu się do udziału w prawdziwej rozprawie. 

Symulacja miała miejsce w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie 10 lutego. Adwokaci, w tym m.in. dziekan warszawskiej izby adw. Mikołaj Pietrzak oraz wicedziekan adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wcielali się w role sędziego, prokuratora, pełnomocników i świadków. Rozprawa dotyczyła przestępstwa gwałtu. Na potrzeby warsztatów zostały napisane akta sądowe, zawierające zeznania pokrzywdzonych, oskarżonego, świadków, niebieską kartę, akt oskarżenia, dokumentacje medyczną i notatki służbowe. Uczestniczki warsztatów również brały czynny udział w symulacji, otrzymały role do odegrania, mogły też zadawać pytania o przebieg postępowania.

W Polsce każdego roku ponad 800 tys. kobiet doświadcza przemocy, ponad 30 tys. z nich pada ofiarą gwałtu. Tylko 30% z tej grupy decyduje się złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - "Nie możemy pozostawać obojętni wobec tych statystyk, dlatego Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie zorganizowała dla klientek Centrum Praw Kobiet symulacje rozprawy w sądzie. Symulacja pozwoliła kobietom od strony praktycznej zapoznać się z przebiegiem rozprawy, przygotować się do udziału w niej oraz przełamać lęk i stres, który często towarzyszy im w sądzie" - mówi adw. Sylwia Gregorczyk-Abram koordynatorka projektu.

Przed warsztatami adwokatki i adwokaci Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przeprowadzili wykłady wprowadzające o podstawowych prawach, jakie przysługują im jako pokrzywdzonym w postępowaniu karnym.  KALENDARIUM

Październik 2017
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031


FACEBOOK


MULTIMEDIA

Kongres Prawników Polskich 20 maja 2017 r. w Katowicach

file-paryz-600x450-20734.jpg

POLECANE STRONY

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat

© 2017 Naczelna Rada Adwokacka
strony internetowe warszawa
Array
(
    [htaccess] => 
)