Współczesne Temidy – nowy numer In Gremio

30.04.2014

Rozmowa o kobietach w wymiarze sprawiedliwości, zmiany w regulaminie odbywania aplikacji adwokackich, rola mediatora czy lekarza sądowego – to tylko niektóre tematy najnowszego wydania In Gremio, dwumiesięcznika szczecińskich środowisk prawniczych.

W numerze kilka ciekawych wywiadów. Adw. Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, mówi o wynagrodzeniach pełnomocników z urzędu. Zaznacza, że NRA pracuje nad stworzeniem alternatywy dla obecnie obowiązującego  rozporządzenia. W oparciu o nasze doświadczenia chcemy zaoferować system rozwiązań legislacyjnych pozwalający kontrolować rzetelność przyznawania prawa pomocy, tak by wyeliminować przypadki nadużyć. Chcemy zaproponować model częściowego pokrywania kosztów pomocy prawnej z urzędu na tych, których stać na pokrycie części wynagrodzenia adwokackiego – czytamy w rozmowie przeprowadzonej przez adw. Piotra Dobrołowicza.

Z kolei adw. Włodzimierz Łyczywek, dziekan ORA w Szczecinie, odpowiada na pytania w związku z kandydowaniem z listy partii Polska Razem do Parlamentu Europejskiego. Nie stracę swojej niezależności, ponieważ do partii Jarosława Gowina nie wstąpiłem. Nie będąc członkiem partii, nie muszę akceptować wszystkich programów, jakie nosi ona na sztandarach  – powiedział w rozmowie z adw. Piotrem Dobrołowiczem.

W kolejnym wywiadzie sędzia Ryszard Iwankiewicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, mówi o zmianach w prawie o ustroju sądów powszechnych i bliskiej reaktywacji sądów rejonowych w Choszcznie i w Strzelcach Krajeńskich.

W numerze znajduje się także relacja z 12. Wieczoru z In Gremio, który odbył się 21 marca w Teatrze Polskim w Szczecinie. Tematem spotkania była sytuacja kobiet w wymiarze sprawiedliwości. O życiu kobiet prawników opowiadały Maria Teresa Romer (SSN w stanie spoczynku), dr n.med. Ewa Kramarz (biegły sądowy) i radczyni prawna Agnieszka Dąbrowska (wieloletnia dziekan OIRP w Szczecinie). W trakcie Wieczoru uhonorowano statuetką Gremiusa adw. Marka Mikołajczyka.

O zmianach w regulaminie odbywania aplikacji adwokackiej pisze adw. Andrzej Zajda, kierownik Szkolenia Aplikanckich Adwokackich w Szczecinie, a adw. Martyna Maciejewska-Przyłucka zastanawia się nad potrzebą mediacji w tekście „Komu potrzebny mediator?” Z kolei lek. Jolanta Prawda-Grabowska i adw. Andrzej Zajda są autorami artykułu o roli lekarza sądowego w postępowaniach karnych i cywilnych prowadzonych przed sądami powszechnymi i wojskowymi.

Zachęcamy do lektury.

 

Tagi: ORA, media

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email