Wielkie święto Bydgoszczy zainauguruje obchody 100-lecia Adwokatury

17.01.2018

W sobotę, 20 stycznia w Bydgoszczy obchodzona będzie 98. rocznica powrotu Miasta do Macierzy i objęcia władzy przez adwokata Jana Maciaszka - pierwszego polskiego prezydenta Bydgoszczy. To wydarzenie symbolicznie rozpocznie lokalne obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej oraz Bydgoski Rok Dziedzictwa Przemysłowego.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy o programie tegorocznej edycji “Powrotu Bydgoszczy do Macierzy” opowiedzieli organizatorzy - Adam Gajewski i Piotr Drozdowski z MCK-u oraz przedstawiciele partnerów imprezy - adw. Ewa Czerska z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy oraz Karol Łyjak z bydgoskiego Muzeum Mydła i Historii Brudu.

W tym roku my, adwokaci zostaliśmy zaproszeni do udziału w tej pięknej bydgoskiej imprezie, ze względu na to, że rozpoczynamy jubileusz 100-lecia istnienie samorządu Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Dnia 24 grudnia 1918 r. Marszałek Państwa Józef Piłsudski podpisał Dekret w przedmiocie statutu tymczasowego Palestry Państwa Polskiego. - mówiła podczas konferencji adw. Ewa Czerska. - To zaproszenie jest o tyle naturalne, że dzieje Bydgoszczy splatają się pięknie z historią Adwokatury w osobie pierwszego komisarycznego prezydenta Bydgoszczy adwokata Jana Maciaszka, którego postać bydgoszczanie już doskonale znają – mówiła. - Warto podkreślić, że zarówno Jan Maciaszek, jak i Hugo Wolff byli adwokatami. Bezkrwawy sposób przekazania miasta we władanie Polaków to nie tylko piękna karta naszej historii, ale i działalności adwokatów w dwudziestoleciu międzywojennym - dodała.

Sobotnie wydarzenie rozpocznie się o godz. 13.00 na Starym Rynku.

O tej godzinie ruszy gra miejska, w ramach której będzie można zajrzeć do pracowni przedwojennych bydgoskich przedsiębiorców, osób twórczych, których działalność wywarła znaczący wpływ na rozwój miasta. Nagrody czekać będą na osoby, które odwiedzą wszystkie punkty na mapie i prawidłowo rozwiążą zagadki. Udział w grze jest bezpłatny. Zabawa potrwa do godz. 15.00.

Na uczestników gry w specjalnie zaaranżowanych pracowniach, znajdujących się w okolicach Starego Rynku, czekać będą postaci historyczne. Będzie można odwiedzić m.in.  kancelarię adwokata Jana Maciaszka, w którego wcieli się bydgoski aktor, Witold Szulc. Kancelaria znajdować się będzie w siedzibie Galerii Wspólnej, przy ul. Batorego 1.

Poza Janem Maciaszkiem symbolicznymi bohaterami tego dnia będą Józef Tomaszewski, przedwojenny właściciel Bydgoskiej Fabryki Mydła, Władysław Paciorkiewicz, konstruktor, wynalazca, człowiek, który udoskonalał i rozwijał maszyny do pisania oraz Wanda Rolbieska, założycielka Gimnazjum Żeńskiego w Bydgoszczy.

Gwoździem programu będzie jedyna w Polsce wiktoriańska karuzela, która stanie na płycie bydgoskiego Starego Rynku.

- To mechanizm sprzed ponad 100 lat z oryginalnie zachowanymi figurami. Przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie na ten dzień z Katowic. Poza karuzelą będzie można także odbyć przejażdżkę stylowymi dorożkami. - mówił w trakcie konferencji Adam Gajewski. 

Kulminacja obchodów nastąpi o godz. 15.00. Wówczas na schodach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się inscenizacja historycznego przekazania kluczy do Miasta przez niemieckiego burmistrza Hugona Wolfa Janowi Maciaszkowi, wraz z odtworzeniem ich oryginalnych przemówień.

Po niej przeniesiemy się do czasów współczesnych. "Jan Maciaszek" wzniesie uroczysty toast i przekaże głos prezesowi Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Jackowi Treli, który symbolicznie zainauguruje w Bydgoszczy lokalne obchody 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej.

Jak co roku na Starym Rynku nie zabraknie też słodkich “Maciaszków”, czyli lokalnego wyrobu cukierniczego w kształcie kluczyków, upamiętniających  pierwszego polskiego prezydenta Bydgoszczy.

O godz. 18.00  adwokaci bydgoskiej izby adwokackiej wraz z zaproszonymi gośćmi świętować będą swój jubileusz w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, przy ulicy Słowackiego 7, gdzie odbędzie się promocja książki "Dzieje Adwokatury w Wielkopolsce i na Pomorzu Nadwiślańskim w latach 1772-1945 r." autorstwa prof. Janusza Kutty.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowy koncert piosenek z 20-lecia międzywojennego. Najpopularniejsze melodie tego okresu takie jak "Złociste chryzantemy", "Ach, śpij, kochanie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "Miłość ci wszystko wybaczy"  wykona  bydgoski chór City Singers wraz z formacją Vion-dion Duo (Malwina Mikołajczak – skrzypce i Krzysztof Lutrzykowski – akordeon).

Fot. Dariusz Gackowski (dzięki uprzejmości Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy)

Tagi: 100-lecie Adwokatury, ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email