adwokatura polskaZ ŻYCIA ORAZOBACZ WSZYSTKIE
14/06/2017

Węgierska izba adwokacka gościła delegatów z izby krakowskiej

Węgierska izba adwokacka w Kecskemét gościła delegatów z krakowskiej izby adwokackiej. Kilkudniowa wizyta miała miejsce od 24 do 28 maja br. 

Publikujemy relację adw. Joanny Zbierzchowskiej–Ochałek i adw. Mateusza Zbierzchowskiego– Ochałek:

W dniach 24-28 maja 2017 r. grupa 4 adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej miała zaszczyt być goszczona przez zaprzyjaźnioną Izbę Adwokacką w Kecskemét. W skład delegacji weszli: adw. Magdalena Jędrocha, adw. Gabriela Niezgoda, adw. Joanna Zbierzchowska-Ochałek i adw. Mateusz Zbierzchowski-Ochałek.

Wyjazd ten stanowił kolejną odsłonę wymiany polsko-węgierskiej, która już od wielu lat pieczętuje porozumienie zawarte między władzami obu Izb oraz pielęgnuje przyjaźń i tradycję zapoczątkowaną przez adw. Jacka Kańskiego.

W dniu przyjazdu tj. w dniu 24 maja 2017 r. nasza delegacja została powitana przez sekretarza Izby, w osobie adwokata Tamás Zlatniczky, który zaprosił delegatów na uroczystą kolację, podczas której delegaci poznali swoich węgierskich opiekunów. Opiekunowie ci pod auspicjami adwokata Balázs Zlatniczky w osobach adwokat Krisztina Molnár i Ákos Domján oraz aplikantek adwokackich Zita Nagy i Anna Steiner towarzyszyli delegatom Krakowskiej Izby Adwokackiej przez cały pobyt.

Następnego dnia tj. 25 maja 2017 r. delegaci mieli okazję uczestniczenia w charakterze publiczności w dwóch ciekawych rozprawach – pierwsza z zakresu prawa pracy, druga zaś obejmowała tematykę postępowania karnego.

Dzięki pomocy węgierskich opiekunów, którzy tłumaczyli delegatom na bieżąco przebieg rozpraw z języka węgierskiego na język angielski, możliwa była aktywna obserwacja przebiegu rozpraw wraz z późniejszym porównaniem z polskim postępowaniem przed sądami powszechnymi oraz wzajemna wymiana doświadczeń.

Również tego dnia delegaci zwiedzili starówkę miasta Kecskemét oraz odwiedzili jedną z kancelarii adwokackich, zapoznając się z bieżącą pracą węgierskich adwokatów. W piątek 26 maja 2017 r. delegaci brali udział w corocznym zjeździe członków Izby Adwokackiej w Kecskemét, który w tym roku zorganizowany został w miejscowości Bugac.

W trakcie w/w zjazdu delegaci podjęli rozmowę z dziekanem Izby Adwokackiej w Kecskemét, adwokatem Miklós Sulyok, podczas której podziękowali za wspaniałe przyjęcie i ugoszczenie, przekazali serdeczne pozdrowienia od dziekana Krakowskiej Izby Adwokackiej adwokata Pawła Gierasa, wraz z życzeniami dalszej owocnej współpracy obu Izb, kontynuowanej już od kilkudziesięciu laty.

Po części oficjalnej, delegaci odbyli wycieczkę powozem konnym, trasą prowadzącą przez część parku narodowego Kiskunság, w którym zachowano resztki roślinności charakterystycznej dla tzw. „puszty” – stepu, niegdyś pokrywającego całość Wielkiej Niziny Węgierskiej. Zgromadzony w lokalnym muzeum pasterski ekwipunek wraz z otaczającymi budynkami gospodarstwa rolnego i zwierzyńcem, a w szczególności swobodnie pasące się węgierskie siwe bydło stepowe, w pełni ukazały obraz węgierskiej wsi sprzed ponad 100 laty.

W sobotę 27 maja 2017 r. delegaci wraz z uczynnymi węgierskimi opiekunami zwiedzali Budapeszt, rozpoczynając od wycieczki objazdowej ulicami dzielnicy Pesztu, kontynuowanej na wzgórzach budańskich, z Zamku Królewskiego, Baszt Rybackich i Kościoła Macieja rozpościera się przepiękna panorama lewobrzeżnej części Budapesztu – Pesztu z charakterystycznym budynkiem Parlamentu węgierskiego w stylu neogotyckim.

Zwieńczeniem dnia było kibicowanie drużynie Ferencváros podczas derbów Budapesztu. Mecz zakończył się zwycięstwem Ferencváros, który pokonał Újpest Budapest 2-0. Co ciekawe, jednym z zawodników Ferencváros jest Polak – Michał Nalepa, który w trakcie meczu zaprezentował się jako znakomity obrońca.

W niedzielę 28 maja 2017 r. delegaci zakończyli pobyt na Węgrzech i po pożegnaniu węgierskich opiekunów, którym serdecznie podziękowali za gościnność, zaangażowanie i poświęcony czas oraz za wszystkie wspólnie spędzone chwile, udali się w drogę powrotną do Krakowa.

Delegaci pragną złożyć serdeczne podziękowania dziekanowi Krakowskiej Izby Adwokackiej adwokatowi Pawłowi Gierasowi oraz dziekanowi Izby Adwokackiej w Kecskemét, adwokatowi Miklós Sulyok, za możliwość złożenia wizyty koleżankom i kolegom z Izby Adwokackiej w Kecskemét, w ramach wieloletniej, serdecznej przyjaźni członków Palestry obu Izb.


KALENDARIUM

Sierpień 2017
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031


FACEBOOK


MULTIMEDIA

Kongres Prawników Polskich 20 maja 2017 r. w Katowicach

file-palestraswietokrzyska-20448.jpg

POLECANE STRONY

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Zapytaj Adwokata

© 2017 Naczelna Rada Adwokacka
strony internetowe warszawa