Szkolenie pomorskich adwokatów z aktywnych metod szkolenia aplikantów

18.06.2012

W dniu 16 czerwca 2012 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku, odbyło się szkolenie z nowatorskich metod kształcenia aplikantów.

Jest to kolejne szkolenie, po wykładach w izbach katowickiej, częstochowsko-piotrkowskiej, opolskiej i wrocławskiej, organizowane przez Komisję Kształcenia Aplikantów przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, kierowaną przez adw. dr Agnieszkę Zemke Górecką.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez dr Martę Janinę Skrodzką z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, wykładowcę prawa handlowego, koordynatorkę Studenckiej Poradni Prawnej oraz Centrum Praktyk Sądowych.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak nauczać, aby aplikanci zapamiętali jak najwięcej informacji z przeprowadzonych zajęć. Ponadto przyswoili metody o anglojęzycznych nazwach jak: brainstorm, snow ball, each one teach one, P.R.E.S., SWOT czy też, dobrze już znane, case method.

Przedstawione metody zyskują coraz większe uznanie zarówno pośród wykładowców, ale i samych aplikantów. Z uwagi na to, że część uczestników jeszcze niedawno sama była aplikantami, mogli oni podzielić się swoimi uwagami na temat metod stosowanych przez wykładowców, wskazać jakie błędy są przez nich najczęściej popełniane, oraz zwrócić uwagę na zalety nowych metod nauczania. Łącząc swoje doświadczenie z zastosowaniem aktywnych form nauczania, wykładowcy będę w stanie w sposób przystępny, ale przede wszystkim efektywny, przekazać aplikantom cenną wiedzę, nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną. Co z pewnością będzie miało odzwierciedlenie w wynikach egzaminu końcowego, jak i w przyszłości w życiu zawodowym.

Kilka godzin poświęconych na szkolnie, które minęły niezauważalnie szybko, a brawa na koniec były wyrazem aprobaty, jak i dowodem sukcesu prowadzącej. Z całą stanowczością należy stwierdzić, iż z początkiem września, po wakacyjnej przerwie, zaprezentowane metody będą stanowić nierozłączne „narzędzie” przekazywania wiedzy aplikantom.

Adw. Martyna Mierzejewska

Tagi: ORA, komisja, szkolenia

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email