Ślubowanie w izbie toruńskiej

08.08.2014

Po latach „terminowania” w roli aplikantów, po trudach egzaminu adwokackiego, 2 sierpnia togi założyło 16 adwokatów izby toruńskiej. 

Ślubowanie złożyli: Anna Burnecka, Jacek Gałkowski, Michał Indan-Pykno, Kamil Jurkiewicz, Adam Kuliński, Amalia Marczewska,  Łukasz Mirocha,  Maciej Przybył,  Mariusz Roman, Wioletta Sienkiewicz, Katarzyna Starosta, Małgorzata Warnel, Katarzyna Wojciechowska, Sylwia Wysocka, Ewelina Zawadzka, Piotr Zegarski.

W hotelu „MERCURE” gości powitała adw. Ewa Wielińska, rzecznik prasowy ORA w Toruniu. Przybyli: dr Mikołaj Świecki, wicedziekan Wydziału Prawa i Administracji w Toruniu, adw. Rajmund Żuk,  członek Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Jan Kwietnicki, zastępca przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, adw. Maria Orfin,  kierownik szkolenia aplikantów.

Adw. Wiktor Indan-Pykno, dziekan ORA w Toruniu, nie krył wzruszenia zwracając się do młodych adwokatów. Przypomniał o znaczeniu zasad etycznych, bez których wykonywanie zawodu adwokata nie jest możliwe.

Dr Mikołaj Święcki zauważył z satysfakcją, że zdecydowana większość składających ślubowanie pierwsze prawnicze doświadczenia zdobywała na WPiA UMK w Toruniu. Życzył, by młodzi adwokaci potrafili łączyć teorię, którą poznali na studiach z praktycznym stosowaniem prawa. Zachęcał, by pamiętali, że  nawet najlepiej skonstruowane prawo można zepsuć, zaś ze złego przepisu zawsze można coś pozytywnego wykrzesać.

Adw. Jan Kwietnicki, gratulując bardzo dobrze zdanego egzaminu, mówił nie tylko o nowych wyzwaniach, przed którymi stoją młodzi adwokaci, ale i  o pokusach, którym powinni się oprzeć. Przestrzegał przed przekroczeniem – niekiedy cienkiej, ale zawsze bardzo ważnej -  granicy przyzwoitości.

Adw. Maria Orfin, której niespożytą energię w roli kierownika szkolenia wszyscy podziwiają, życzyła, by spełniły się wszystkie nadzieje, z którymi młodzi adwokaci do palestry wchodzą.

Po ślubowaniu patroni zakładali młodym adwokatom togi. Świeżo pasowani na adwokatów odbierali gratulacje od Dziekana i członków ORA. Sponsorzy: LEXIS Nexis, Wolters Kluwer Polska i Wydawnictwo BECK przygotowali dla wszystkich upominki. W imieniu Wydawnictwa BECK wręczał je Jan Kóż.

Były też nagrody. Za znakomicie zdany egzamin nagrody od ORA i Wydawnictwa BECK otrzymali adw. Adam Kuliński i adw. Michał Indan-Pykno, a za aktywną pracę na rzecz samorządu adw. Małgorzata Warnel i adw. Wioletta Sienkiewicz.

- Mówi się, że nie szata zdobi człowieka. Owszem, ale nie dotyczy to togi – zauważyła adw. Ewa Wielińska.

Kierując życzenia do młodych członków palestry adw. Rajmund Żuk nawiązał do symboliki pasowania na rycerza. Z perspektywy swojej wieloletniej pracy adwokackiej wskazywał, że wejście do palestry to nie tylko nobilitacja, ale przede wszystkim obowiązki – wobec klientów, wobec sądów, wobec samorządu. Obowiązki trudne, ale ich godne  wypełnianie może przynieść wielką radość i satysfakcję.

Za wsparcie przez lata aplikacji, za włożony przez patronów, kierownika szkolenia i wszystkich wykładowców trud podziękował adw. Michał Indan-Pykno.

Uroczystość uświetnił występ kwartetu w składzie: Dorota Bojarczuk – wiolonczela, Tomasz Bojarczuk – akordeon, Mateusz Kurek – gitara, Krzysztof Mróz – kontrabas.

adw. Ewa Wielińska  - rzecznik prasowy ORA w Toruniu

 

Tagi: ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email