Słownik biograficzny częstochowskich adwokatów

20.05.2014

"Słownik biograficzny adwokatów regionu częstochowskiego" autorstwa Adama Kasperkiewicza i Juliusza Sętowskiego powstał dzięki staraniom i pomocy Okręgowej Rady Adwokackiej i Muzeum Częstochowskiego. To pierwsze takie wydawnictwo w Polsce.

Adwokaci i aplikanci adwokaccy przyszli licznie na premierę książki do Muzeum Częstochowskiego 14 maja. Podczas promocji publikacji wspominano 220 opisanych w niej adwokatów, przypominano ich życiorysy i dokonania. Zebrani obejrzeli prezentację, na którą złożyły się archiwalne zdjęcia częstochowskiej palestry.

"Słownik" zawiera przykłady tego, że adwokaci byli aktywni w każdym segmencie życia społecznego, to oni tworzyli podwaliny Państwa Polskiego po I wojnie światowej, ginęli w kampanii wrześniowej, w Katyniu, Charkowie i Miednoje, na obu frontach II wojny światowej, to oni dzielnie stawali po stronie oskarżonych w stalinowskich czasach i współtworzyli wiosnę "Solidarności".

Dr hab. Adam Redzik z "Palestry" - recenzent "Słownika" - przytoczył zdanie filozofa Gustawa Radbrucha, że nic tak nie uczy przyszłego prawnika etyki zawodowej, jak studiowanie życiorysów wybitnych przedstawicieli tego zawodu. A tych w częstochowskiej palestrze nie brakowało. Dr hab. Redzik przyjechał do Częstochowy prosto z Paryża, gdzie jak powiedział, na wystawie księgarni na Sorbonie widział książkę o historii francuskiej adwokatury. Ubolewał, że w Polsce księgarnie nie są zainteresowane publikacjami o historii adwokatury.

Prace nad słownikiem trwały prawie dwa lata, a prowadzone były w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy, którym kieruje dr Juliusz Sętowski. Andrzej Kuśmierczyk był twórcą biogramów adwokatów z XIX wieku i współczesnych, a Wiesław Paszkowski jest autorem biogramów adwokatów pochodzenia żydowskiego, którzy przed II wojną światową stanowili połowę składu częstochowskiej palestry. Adw. Adam Kasperkiewcz, który był animatorem całej inicjatywy, mówił, że do pracy nad słownikiem zainspirowały go losy adwokata Mariana Hasenfelda.

W Słowniku znajdują się m.in.sylwetki Zdzisława Krzemińskiego, Stanisława Mikke czy Juliusza Niekrasza.

adw. Roman Kusz

 

Tagi: ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email