Ślązacy świętowali 90-lecie przyłączenia do Polski

26.06.2012

Minęło 90 lat odkąd część Górnego Śląska została przyłączona do odradzających się ziem państwa polskiego. Obchody odbyły się 22 czerwca b.r.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, metropolita górnośląski ks. abp Wiktor Skworc. Licznie stawili się także posłowie i senatorowie oraz włodarze śląskich miast i radni. Izbę Adwokacką w Katowicach reprezentował dziekan adw. Roman Kusz.

Obchody rozpoczęła uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Oprawę artystyczną zapewnił chór Filharmonii Śląskiej, natomiast prezentację „90 lat temu na Górnym Śląsku” przygotował prof. Ryszard Kaczmarek, dyrektor Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Goście honorowi otrzymali edycję bibliofilską „Górny Śląsk w czerwcu 1922 roku”.

Po zakończeniu sesji, wnuk Konstantego Wolnego oraz Adam Matusiewicz, marszałek Sejmiku Śląskiego, dokonali odsłonięcia obrazu Konstantego Wolnego w kuluarach sali sejmu śląskiego. Następnie, na Placu Sejmu Śląskiego odbyła się inscenizacja wkroczenia wojsk oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W swoim przemówieniu prezydent RP Bronisław Komorowski wskazał na rangę zdarzenia oraz złożoność historii Śląska.

W gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego została otwarta wystawa poświęcona pamięci adw. Konstantego Wolnego, który zasłużył się jako działacz narodowy i społeczny na rzecz polskości Górnego Śląska. Był marszałkiem pierwszych trzech kadencji Sejmu Śląskiego. W ramach działalności w samorządzie adwokackim, pełnił obowiązki dziekana izby adwokackiej w Katowicach w latach 1929-1932. Warto zaznaczyć, że był on pierwszym polskim adwokatem działającym w Gliwicach. Sławę zawodową zdobył, gdy udało mu się wybronić grupkę gimnazjalistów wyrzuconych z miejskiego gimnazjum za przynależenie do polskiego kółka. We wrześniu 1939 r. znalazł się na uchodźstwie we Lwowie, gdzie był jednym z założycieli Śląskiego Komitetu Uchodźców. Zmarł 9 listopada 1940 r. W czerwcu b.r. szczątki Konstantego Wolnego zostały sprowadzone ze Lwowa i pochowane na cmentarzu w Katowicach.

Tagi: ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email