Setne urodziny adw. Stanisława Ślesickiego

23.01.2013

18 stycznia w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie swoje setne urodziny świętował adw. Stanisław Ślesicki.

Na uroczystość przybyła rodzina oraz przyjaciele z adwokatury i wojska. Życzenia jubilatowi złożyli m.in. rotmistrz Waldemar Strzałkowski, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, Marzena Cendrowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Sławomir Kowalewski, burmistrz Mławy, Krzysztof Wasiłowski, przewodniczący Rady Miasta Mławy, prof. Ryszard Juszkiewicz, przyjaciel jubilata, płk Adam Bednarz, komendant WKU Warszawa Śródmieście, gen. brygady Jarosław Mika, dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Konstanty Żuk,  członek wspierający Stowarzyszenie Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i przyjaciel jubilata oraz przedstawiciele samorządu adwokackiego m.in.: adw. Jacek Trela, wiceprezes NRA, adw. Ziemisław Gintowt, dziekan ORA w Warszawie, adw. Andrzej Bąkowski, adw. Leszek Frączak, adw. Mirosława Jamrozińska-Toczyska.

Wielką miłością adw. Stanisława Ślesickiego – obok prawa – jest wojsko. W strukturach wojskowych zaszedł daleko, bo do stopnia majora. Jest kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari.

Urodził się 18 stycznia 1913 roku w Cierpigorzu, w powiecie ciechanowskim. W roku 1935 ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku zaczęła się jego przygoda z wojskiem. Odbył służbę wojskową w szkole Podchorążych Rezerwy w Słonimie. W 1938 został mianowany podporucznikiem rezerwy. W przerwach między manewrami udało mu się rozpocząć aplikację sądową w Warszawie. Mobilizacja wojenna przerwała jednak aplikację i mec. Ślesicki wstąpił latem 1939 roku do 80 pułku piechoty w Słonimie. Jako oficer 20 dywizji piechoty uczestniczył w bitwie pod Mławą i obronie Warszawy. Po kapitulacji stolicy dostał się do niewoli niemieckiej. Był więziony w obozach jenieckich w Itzehoe, Sandbostal, Lubeka i Dössel.

Po wojnie, już w sierpniu 1945, rozpoczął pracę jako obrońca sądowy obywateli polskich przed brytyjskimi sądami wojskowymi w Niemczech. Pracował również w Polskiej Misji Repatriacyjnej, a następnie w Konsulacie Generalnym RP.  Po powrocie do kraju pracował jako radca prawny w resorcie kultury. W 1967 zdał egzamin adwokaci i został wpisany na listę adwokatów izby warszawskiej.

Angażował się w pracę na rzecz stowarzyszeń kombatanckich i społecznych komisji rozjemczych. Po przejściu na emeryturę aktywnie udziela się w Kole Adwokatów Emerytów i Rencistów i w Klubie Kawalerów Virtuti Militari. Chętnie też spotyka się z młodzieżą, przybliżając jej wojenne dzieje.

Obok tak cennego dla żołnierzy orderu jakim jest Krzyż Virtuti Militari, pan mecenas został również uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Adwokatura Zasłużonym”, dyplomem Honorowego Obywatela miasta Mławy, medalem „Pro Memoria” oraz medalem „Zasłużony dla Miasta Mławy”.

Panu Mecenasowi życzymy raz jeszcze 200 lat!

Tagi: ORA, jubileusz

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email