Psychologia i prawo w zawodach trudnych i niebezpiecznych - relacja z konferencji

22.06.2017

W dniach 1 i 2 czerwca 2017r. w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Katowicach odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Psychologia, medycyna i prawo w zawodach trudnych i niebezpiecznych”. Patronat nad konferencją objęła Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach.

Wykład inauguracyjny pierwszego dnia wygłosiła prof. zw. dr hab. n.med. Jadwiga Jośko-Ochojska pod tytułem „Medyczne aspekty stresu i emocji” wskazując między innymi na metody obrazowania zmian anatomicznych mózgu osób z różnymi typami osobowości (w tym osobowości psychopatycznej). Drugiego dnia wykład inauguracyjny zaprezentowany został przez dr. płk. Daniela Kucharka z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Lotniczych w Dęblinie pod tytułem „Bezpieczeństwo a dowodzenie w warunkach skażeń” prezentujący trudne i niebezpieczne warunki codziennej pracy żołnierzy na misjach, w tym w warunkach skażeń chemicznych, radiologicznych czy biologicznych.

 Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia interdyscyplinarne ukazujące nie tylko zasadność i wręcz konieczność wspólnej pracy psychologów, pracowników służb medycznych i prawników, ale także na wzajemne przenikanie się wielu dziedzin nauki w codziennej pracy specjalistów poszczególnych zawodów.

Rozmowy w kuluarach były bardzo intensywne, a wnioskując po ożywionych dyskusjach między kolejnymi panelami najprawdopodobniej także owocne na przyszłość.

Wśród wystąpień przedstawicieli izby katowickiej znalazły się takie tematy, jak kwestia swobody sądu w ocenie dowodów i rola psychologów we współczesnym systemie prawnych oraz ich wiadomości specjalne jako swoista gwarancja sprawiedliwego orzekania (adw. Paweł Koehler) czy zawód kaskadera filmowego w świetle psychologicznych i prawnych rozważań (apl. adw., psycholog Agnieszka Szydełko).

Konferencja uświetniona została koncertem jazzowym.

apl.adw., psycholog Agnieszka Szydełko

Tagi: konferencja, ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email