Ponadizbowe szkolenia aplikantów

01.10.2012

W dniach 19- 21 września w Jastrzębiej Górze odbyło się szkolenie aplikantów adwokackich III roku, mające na celu przygotowanie do zbliżającego się egzaminu zawodowego. Pomorska Izba Adwokacka miała przyjemność gościć aplikantów z izb białostockiej, bydgoskiej, toruńskiej, świętokrzyskiej, wrocławskiej oraz częstochowskiej.

W roli prelegentów wystąpili  adwokaci oraz sędziowie. Organizacji szkolenia z ramienia Pomorskiej Izby Adwokackiej podjęli się adw. Janusz Masiak - wicedziekan oraz adw. Marcin Derlacz - kierownik szkolenia aplikantów Pomorskiej Izby.

Szkolenie zainaugurowała adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, przewodnicząca komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy NRA, która przeprowadziła wykład z zakresu prawa administracyjnego. Sposób konstruowania zarzutów skargi administracyjnej omówiony został w przystępny sposób na przykładzie kazusów z poprzednich egzaminów adwokackich. Z rozmów w kuluarach wynika, że właśnie ta część egzaminu spędza sen z powiek wielu aplikantom. Jednocześnie adw. Zemke-Górecka zwróciła uwagę na istotne kwestie, niekiedy pomijane przez zdających i udzieliła słuchaczom cennych wskazówek.

W następnej kolejności odbyło się szkolenie w ramach case method. Taki model szkolenia wynika z zadania, jakie postawiła przed sobą NRA, a mianowicie nauczania zawodu poprzez rozwiązywanie kazusów oraz formułowanie pism procesowych. Aplikanci mieli do wyboru kilka paneli szkoleniowych:

1) konstrukcja apelacji karnej z adw. Januszem Masiakiem,

2) konstrukcja apelacji cywilnej z  adw. Bożeną Łopacińską-Dragan oraz z adw. Marcinem Derlaczem,

3) prawo kontraktowe i umowa o roboty budowlane z adw. Grzegorzem Hawryłkiewiczem.

Wyboru dokonywano poprzez uprzednie zgłoszenie starostom chęci uczestnictwa w danym panelu. W szkoleniu z zakresu konstrukcji apelacji cywilnej wziął również udział incognito, wtopiony w tłum aplikantów sędzia Sądu Okręgowego w Białymstoku Mirosław Trzaska, zwracający uwagę na rozbieżności w interpretacji m.in. kwestii dotyczących wnioskowania o koszty.

Pierwszy dzień szkolenia zakończyła uroczysta kolacja, na której wszyscy uczestnicy powitani zostali przez dziekana Pomorskiej Izby Adwokackiej adw. Jerzego Glanca oraz współorganizatorkę adw. Agnieszkę Zemke-Górecką. Dziekan nie ukrywał dumy z faktu, iż organizacja szkolenia przypadła w udziale Pomorskiej Izbie. Kolacja sprzyjała międzyizbowej integracji aplikantów, można było spotkać znajomych z lat studenckich, poznać przedstawicieli palestry z różnych części kraju oraz wymienić doświadczenia.

Kolejny dzień rozpoczął się wykładem prezesa NRA adw. Andrzeja Zwary traktującym o prawie inwestycyjnym. Dotyczył on możliwości wykorzystania przestrzeni i niewątpliwie poszerzył horyzonty słuchaczy. Wszak wielu aplikantów nie miało w swojej praktyce do czynienia z zagadnieniami poruszanymi przez prezesa, wobec czego sala wykładowa wypełniona była po brzegi.

W dalszej kolejności sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Henryk Komisarski przeprowadził szkolenie z zakresu konstrukcji apelacji karnej. Wykład utrzymany był w konwencji szeroko zakrojonej współpracy prowadzącego z publicznością przy konstruowaniu zarzutów apelacyjnych. Metoda ta niewątpliwie przypadła do gustu aplikantom, którzy mieli okazję do wymiany doświadczenia na forum, pod okiem przewodniczącego zespołu przygotowującego zagadnienia na egzamin adwokacki.

W podobnym tonie, czyli z udziałem publiczności odbył się wykład SSO Mirosława Trzaski, tym razem występującego w roli prelegenta. Dotyczył on konstrukcji apelacji cywilnej. Prowadzący podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem w zakresie apelacji z punktu widzenia sądu. Przede wszystkim jednak sędzia wskazał aplikantom niezbędne wytyczne przy pisaniu odwołania na cywilnej części egzaminu adwokackiego.

Tegoroczne szkolenie zakończył wykład SSO Macieja Kruszyńskiego z zakresu prawa wekslowego. Podsumowanie szkolenia należało zaś do adw. Janusza Masiaka, wicedziekana Pomorskiej Izby Adwokackiej, który podziękował organizatorom oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i liczną obecność na wykładach.

Po twarzach aplikantów widać było, że powoli zbliża się widmo egzaminu. Szczególnie niemiła, aczkolwiek spodziewana, okazała się wiadomość, że obecnego III roku aplikacji nie obejmie planowana deregulacja, a to oznacza, że egzamin adwokacki w 2013 roku rozpocznie się, jak do tej pory, testem. Wszyscy prowadzący wykłady życzyli aplikantom powodzenia na egzaminie i obiecali trzymać kciuki, żeby rok 2013 był pomyślny dla zdających.

Apl. adw. Dominika Wetoszka

Tagi: ORA, aplikacja, komisja, szkolenia

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email