Pomorscy adwokaci o deregulacji

24.05.2012

- Wprowadzenie proponowanych w stosunku do zawodu adwokata zmian będzie oznaczało rezygnację z wysokich standardów, jakim podlega od lat ta grupa zawodowa oraz zwycięstwo populizmu nad interesem publicznym – uważają adwokaci izby pomorskiej.

Uchwałę odnoszącą się do propozycji deregulacji zawodu adwokata podjęli 12 maja podczas zgromadzenia Pomorskiej Izby Adwokackiej.

Adwokaci sprzeciwiają się pomysłowi skrócenia aplikacji adwokackiej z trzech do dwóch lat oraz pozaaplikacyjnej drogi dojścia do zawodu z pięciu lat do trzech.

- Aplikacja (…) stwarza przyszłemu adwokatowi fundamenty do samodzielnego wykonywania zawodu i dlatego stanowi konieczny etap edukacji zawodowej. – argumentują autorzy uchwały. Adwokaci uważają, że skrócenie aplikacji jest realnym zagrożeniem dla poziomu kwalifikacji i ucierpi na tym przede wszystkim interes obywateli.

Pomorską izbę niepokoi również wprowadzenie zmian do Konstytucji o nieobowiązkowej przynależności do samorządu. Przypominają, że samorząd adwokacki czuwa nad przestrzeganiem wartości etycznych i moralnych oraz dba o najwyższej klasy profesjonalizm. – Rezygnacja z obowiązkowej przynależności do samorządu i poddanie wykonywania zawodu adwokata nieograniczonej swobodzie gry rynkowej stanowiłaby zaprzeczenie idei zawodu zaufania publicznego. – czytamy w uchwale.

Adwokatom nie podoba się także propozycja wyłączenia sądownictwa dyscyplinarnego poza samorząd zawodowy. Ich zdaniem pozbawi to samorząd możliwości wpływania na poziom pracy zawodowej jej członków i weryfikacji przydatności do zawodu.

Czytaj: uchwałę Zgromadzenia Pomorskiej Izby Adwokackiej

Tagi: ORA, aplikacja, deregulacja, samorząd

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email