Po 72 latach Konstanty Wolny został pochowany na Śląsku

11.06.2012

Szczątki Konstantego Wolnego, marszałka Sejmu Śląskiego i dziekana izby adwokackiej w Katowicach zostały sprowadzone ze Lwowa i pochowane na cmentarzu w Katowicach.

6 czerwca w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyły się uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył abp senior Damian Zimoń. Homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który przypomniał dokonania adwokackie zmarłego i jego głośne obrony polskich działaczy politycznych.

Po mszy świętej kondukt pomaszerował przed gmachem Sejmu Śląskiego oraz Urzędu Wojewódzkiego na cmentarz przy ul. Francuskiej, gdzie spoczął w głównej alei nieopodal Wojciecha Korfantego i pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera.

Śląską Palestrę reprezentował adw. Roman Kusz, dziekan ORA w Katowicach oraz poczet sztandarowy.

Adwokat Konstanty Wolny był śląskim działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska. Był bliskim współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem Statutu Organicznego Woj. Śląskiego - aktu prawnego, który dawał regionowi autonomię. Zaangażowany w akcję plebiscytową oraz przygotowanie powstań śląskich.

W 1922 został pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił przez trzy kadencje aż do roku 1935.

Obok działalności społecznej był również bardzo aktywny w samorządzie adwokackim. W latach 1929-1932 pełnił obowiązki dziekana izby adwokackiej w Katowicach. Warto wspomnieć, że adw. Wolny był pierwszym polskim adwokatem działającym w Gliwicach. Zawodową sławę zdobył, gdy udało mu się wybronić grupkę gimnazjalistów wyrzuconych z gliwickiego gimnazjum za przynależenie do polskiego kółka.

We wrześniu 1939 r. znalazł się na uchodźstwie we Lwowie, gdzie był jednym z założycieli Śląskiego Komitetu Uchodźców. Tam zmarł 9 listopada 1940 r. w wieku 63 lat i został pochowany w grobowcu ojców jezuitów na cmentarzu Janowskim.

Rok 2012 rok jest w regionie śląskim obchodzony jako rok Konstantego Wolnego - przypada bowiem 135. rocznica jego urodzin oraz 90. rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego.

Tagi: ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email