Palestra Świętokrzyska: 100-lecie Odrodzonej Adwokatury Polskiej

16.01.2018

Dostępny jest nowy numer Palestry Świetokrzyskiej. To pierwszy numer w roku obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. 

Nawiązując do Jubileuszu, adw. Jerzy Zięba, redaktor naczelny pisma, podkreśla: "Tak jak przez te minione lata, tak samo dzisiaj nie jest Adwokaturze obojętne jaka będziePolska. Z troską śledzimy wydarzenia ostatnich tygodni, stawką których stała się obrona uniwersalnych wartości, wśród nich są niezależne sądownictwo, wolna i niezależna adwokatura stojąca na straży praw i wolności obywatelskich. Za nami gorąca dyskusja o kształt Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa; przyjęte przez Sejm ustawy zostały podpisane przez Pana Prezydenta. Nie milkną nadal pytania czy sądownictwo pozostanie niezależne od politycznych wpływów, czy nie będzie zagrożona niezawisłość sędziowska. Poszukując odpowiedzi na te pytania, szczególnej wymowy nabierają wygłoszone podczas posiedzenia Senatu RP w dniu 14 grudnia 2017 r. słowa sędziego Sądu Najwyższego Stanisława Zabłockiego: Nawet jeśli nie będzie wolnych sądów i wolnych wyborów, to pamiętać o nich będą wolni ludzie. Słowa zbyt ważne i piękne, by można je zapomnieć."

W numerze m.in. analiza wyników egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką w 2017 r., relacja z VII Dni Kultury Adwokatury Polskiej w Krakowie, opis obchodów stulecia Sądu Okręgowego w Kielcach,  tekst z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, artykuł adw. prof. Piotra Kardasa "Nowelizacja prawa wykroczeń a zasada ne bis in idem" oraz adw. prof. Jacka Giezka "Surowość grożącej kary jako przesłanka stosowania aresztu tymczasowego".

Numer dostępny jest pod adresem: (zobacz link)

Tagi: palestra świętokrzyska, stulecie

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email