ORA w Katowicach przeciwko opisowi sądownictwa w podręczniku do WOS-u

19.12.2012

Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach popiera stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i sprzeciwia się kreowanemu w jednym z podręczników dla uczniów szkół gimnazjalnych, negatywnemu obrazowi wymiaru sprawiedliwości.

Chodzi o podręcznik „Wiedza o społeczeństwie” Elżbiety Dobrzyckiej i Krzysztofa Makary, dla uczniów szkół gimnazjalnych, w którym zacytowano artykuł z tygodnika „Wprost”, gdzie znalazły się opinie, że sądy w Polsce źle funkcjonują, że system wymiaru sprawiedliwości jest wadliwy, w sądownictwie panuje klanowość i korupcja, a wynagrodzenia sędziów nie są adekwatne do efektywności ich pracy.

Zdaniem Rady Adwokackiej przekazywanie młodzieży takich poglądów nie sprzyja kształtowaniu właściwego postrzegania wymiaru sprawiedliwości, godzi w autorytet sądów i ich wyroków, co w konsekwencji uderza w podstawy konstytucyjne demokratycznego państwa prawa.

Mimo wszelkich starań zachowania najwyższych standardów wymiaru sprawiedliwości, realizowanie tej konstytucyjnej zasady w społecznym odczuciu nie będzie w pełni możliwe jeśli obywatele Rzeczpospolitej, już od najmłodszych lat będą nauczani, że sądy polskie nie zasługują na  społeczne zaufanie i  szacunek. – czytamy w uchwale.

czytaj komunika prasowy ORA w Katowicach

 

 

 

Tagi: ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email