ORA w Katowicach: deregulacja powinna objąć zawodowych polityków

27.03.2012

Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach uważa, że deregulacja winna przede wszystkim obejmować grupę zawodowych polityków i proponuje zmianę ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu.

Adwokaci katowiccy uważają, że zawód polityka stał się zawodem zamkniętym dla aktywnych społecznie obywateli. - Ukształtowany system partyjny skutecznie wyeliminował możliwość wpływu na rządy w państwie dla rzeszy osób nie związanych z kastą politycznych „celebrytów”, monopolizującą życie polityczne ostatniego dwudziestolecia. - czytamy w uchwale.

Adwokaci tłumaczą, że ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu powinna ulec zmianie poprzez wprowadzenie okręgów jednomandatowych i ograniczenie do 500 liczby podpisów osób popierających kandydata. Według ORA w Katowicach w ten sposób umożliwi się czynny udział w wyborach osobom wyróżniającym się pozytywnie w lokalnych społecznościach, których system partyjny skutecznie eliminuje.

Adwokaci zadeklarowali, że przygotują projekt odpowiednich zmian ustawodawczych, a postulaty upowszechnią w całym prawniczym środowisku i poza nim.

czytaj uchwałę:

Tagi: ORA, deregulacja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email