ORA Bydgoszcz laureatem Medali Kazimierza Wielkiego

09.04.2018

Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy została tegorocznym laureatem Medali Kazimierza Wielkiego. Wyróżnienia są przyznawane co roku przez Prezydenta Miasta osobom oraz instytucjom szczególnie zasłużonym dla Bydgoszczy.

Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy została doceniona za swoją szeroką działalność edukacyjną, społeczną i charytatywną. W uzasadnieniu przyznania Medalu zawartym w Uchwale nr LVII/1268/18, podjętej przez Radę Miasta Bydgoszczy dnia 28 marca 2018 czytamy:

Od lat bydgoscy adwokaci angażują się w przedsięwzięcia charytatywne na rzecz mieszkańców naszego Miasta, edukacyjne realizowane wśród uczniów bydgoskich szkół, wspierające budowanie tożsamości Bydgoszczy z dziedzin kultury i sportu (...).

Radni zwrócili uwagę szczególnie na realizowany przez Izbę program edukacyjny "Mediacje w szkole w praktyce" w którym w latach 2015-2017 wzięło udział kilkadziesiąt szkół z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Program powstał z inicjatywy Bydgoskiej i Izby Adwokackiej oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Zauważono także prowadzone przez Izbę liczne akcje charytatywne oraz działania mające na celu podnoszenie świadomości prawnej wśród mieszkańców. 

W tym roku przyznano pięć Medali indywidualnych oraz cztery zbiorowe. 

Wśród tegorocznych laureatów są prof. Marek Bieliński, naukowiec związany z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym, od 2010 roku prezes Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, członek założyciel Bydgoskiego Klastra Przemysłowego; Jan Rulewski - senator i działacz opozycji, w latach 1980-1981 oraz od 1990 roku przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”; Marcin Sauter - bydgoski scenarzysta, reżyser i autor filmów dokumentalnych, teledysków, nagrodzony Złotą Żabą za krótkometrażowy film dokumentalny „Żalanasz - pusty brzeg” na festiwalu Camerimage; Izabela Szolginia - wieloletnia szefowa bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt, propagatorka humanitarnego traktowania czworonogów; Zdzisław Tylicki - jeden z inicjatorów rekonstrukcji fontanny Potop, obecnie działa aktywnie na rzecz bydgoskich seniorów.

Zbiorowe Medale Kazimierza Wielkiego przyznano Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy,  Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani”; Zespołowi Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” oraz Zgromadzeniu Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Uroczyste wręczenie Medali Kazimierza Wielkiego nastąpi podczas urodzinowej sesji Rady Miasta z okazji 672 rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy. 

(czytaj treść uchwały)

Tagi: nagrody, ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email