Nowa forma doręczania poczty sądowej rodzi patologie

22.01.2014

Według łódzkich adwokatów zmiana operatora pocztowego obsługującego sądy i prokuratury powoduje naruszanie zasad bezpieczeństwa, profesjonalizmu obrotu pocztowego i powagi sądów Rzeczypospolitej.

17 stycznia Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi przyjęła uchwałę, w której zwraca się do ministra sprawiedliwości o interwencję wynikającą z kłopotów jakie zaistniały po wprowadzeniu 1 stycznia zmiany operatora dostarczającego korespondencję sądową.

Rada zwraca uwagę na punkty odbioru przesyłek, które można odbierać m.in. w sklepach monopolowych oraz na brak właściwego przeszkolenia pracowników operatora. Wskazuje na przypadki błędnych pouczeń o terminach awizowania korespondencji, czy też przekazywaniu przesyłek osobom nieuprawnionym. - Implikuje to patologię doręczeń polegającą na odmowie złożenia awiza i wpisywania nieprawidłowej adnotacji, że adresat odmówił przyjęcia korespondencji i zwrotu tejże korespondencji do nadawcy. – skarżą się łódzcy adwokaci.

ORA w Łodzi porównuje efekt przetargu na usługi pocztowe do przetargu na budowę „chińskiego odcina autostrady A2”, w ramach którego jedynym kryterium była najniższa cena usługi.

Czytaj uchwałę

Czytaj też:

Nowy sposób doręczeń pocztowych budzi zastrzeżenia NRA

Adwokaci w publikacjach o doręczeniach pocztowych

 

 

Tagi: ORA, ministerstwo, uchwała

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email