Nie samym prawem żyje adwokat - relacja z III Dni Kultury AP

15.10.2013

W ostatni weekend Kraków był gospodarzem III Dni Kultury Adwokatury Polskiej. Do polskiej stolicy kultury przyjechali adwokaci i aplikanci z całego kraju, aby wysłuchać koncertów, obejrzeć spektakl i wernisaż oraz zwiedzić krakowskie muzea. Poniżej publikujemy szczegółową relację.

10 października br. w wypełnionej sali Filharmonii Krakowskiej odbył się koncert poświęcony pamięci abp. Józefa Życińskiego. Koncert stanowił przeżycie artystyczne najwyższej miary. To przede wszystkim zasługa organisty - prof. Andrzeja Białki, który do głębi poruszył słuchaczy, zwłaszcza wspaniałą interpretacją Preludium fugi i wariacji H-moll Cesara Francka, wariacjami  M. Surzyńskiego na temat suplikacji „Święty Boże” oraz koncertami organowymi Haendla, wspaniale poprowadzonymi przez prof. Stanisława Gałońskiego i Sinfoniettę Cracovia. Ostatni punkt programu – „Orawa” Wojciecha Kilara oraz walc z Serenady C-dur Piotra Czajkowskiego, a także Toccata z V Symfonii Organowej C-moll Ch. M. Widora, stanowiły wspaniałe zwieńczenie koncertu, w którym wzięli udział Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska, żona ostatniego Prezydenta Polski na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, min. Maciej Rybiński z kancelarii Prezydenta RP, Jerzy Miller, wojewoda Małopolski , prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, prof. Jerzy Wyrozumski, sekretarz generalny Polskiej Akademii Umiejętności, bp Grzegorz Ryś, ks. Władysław Gasidło, proboszcz akademickiej parafii św. Anny, prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Tadeusz Jakubowicz, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, poetka Ewa Lipska, Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Stanisław Waltoś z Uniwersytetu Jagiellońskiego i inni znamienici goście.

Przed koncertem dyrektor Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza, który oddał Adwokaturze Polskiej we władanie na ten wieczór salę filharmonii, powiedział jak bliska jest mu idea organizowania uroczystości poświęconych arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu. W imieniu Adwokatury Polskiej przemawiali adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Paweł Gieras, dziekan ORA w Krakowie oraz adw. Stanisław Kłys, pomysłodawca i organizator Dni Kultury Adwokatury Polskiej. W czasie spotkania po koncercie z artystami i publicznością, prof. Andrzej Mania, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego odczytał i wręczył prezesowi NRA uroczysty adres (pismo) jakie rektor UJ Wojciech Nowak wystosował w związku z koncertem i Dniami Kultury Adwokatury. (czytaj list Rektora UJ)

Dzień później, 11 października, obejrzeliśmy w Teatrze Bagatela zabawną sztukę (komedię kryminalną) Stefana Vogel „Carmen. Bella Donna”, natomiast 12 października, w Klubie Adwokackim im. Janiny Ruth Buczyńskiej odbył się, wernisaż młodej malarki Katarzyny Karpowicz, przygotowany przez adw. Lidię Piwowarczyk.

Dzięki uprzejmości Zofii Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oraz prof. Krzysztofa Stopki, dyrektora Collegium Maius UJ, uczestniczy Dni Kultury Adwokatury Polskiej mieli okazję obejrzeć nowo otwarte Muzeum im. Emeryka Huten-Czapskiego,  zawierającego bezcenne zbiory numizmatyczne, Muzeum Młodej Polski w kamienicy przy placu Szczepańskim w Krakowie oraz Muzeum Collegium Maius  UJ, po którym osobiście oprowadzał adwokatów jego Dyrektor pokazując to co najpiękniejsze i bezcenne.

Jak co roku dla Adwokatury wystąpił też słynny krakowski kabaret „Piwnica pod Baranami”, przy czym, jak twierdził konferansjer i zarazem piwniczny bart Leszek Wójtowicz, zarzekając się, że jest to prawdą, spektakl miał wyreżyserować  adw. Stanisław Kłys. „Piwnica” dała z siebie wszystko co najlepsze, spektakl trwał ponad trzy godziny, a widzowie bawili się do łez. „Piwnica pod Baranami” jest chyba jedynym takim miejscem na świecie, które potrafi tak głęboko poruszyć najtajniejsze „struny" ludzkiej duszy, a jej humor nie ma nic z bylejakości, z jaką stykamy się na co dzień.

Podczas Dni Kultury Adwokatury Komisja Doskonalenia Zawodowego przy NRA zorganizowała cykl wykładów w auli Polskiej Akademii Umiejętności prowadzonych przez naukowców z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum UJ. Wykłady cieszyły się wielkim powodzeniem i uznaniem. (zobacz program)

Prawdziwą summą III Dni Kultury Adwokatury Polskiej, była niedzielna msza św. w intencji abp. Józefa Życińskiego i Adwokatury Polskiej odprawiona w kościele oo. Dominikanów przez ojca prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP w koncelebrze z ojcem prof. Wojciechem Życińskim SDB (bratem arcybiskupa) i duszpasterzem prawników ks. dr. Janem Pasierbkiem. We mszy św. uczestniczyło ponad dwa tysiące osób. Adwokaturę reprezentowali m.in. adwokaci: Czesław Jaworski, Zbigniew Dyka, dziekani: ORA w Lublinie - adw. Stanisław Estreich, ORA w Olsztynie - adw. Andrzej Kozielski, ORA w Siedlcach - Janusz Steć, ORA Krakowie - Paweł Gieras, a także wielu innych adwokatów uczestników III Dni Kultury Adwokatury z całej Polski.

Kazanie wygłoszone przez o. Kłoczowskiego i słowa podziękowania dla Adwokatury skierowane przez Niego i ks. Wojciech Życińskiego,  przypomniały o tym jak niezbywalna jest nasza rola w społeczeństwie i że na końcu, każdy z nas chciałby mieć nie oskarżyciela, ale obrońcę, adwokata. Kazanie można znaleźć na stronie internetowej www.dwunastka.krakow.dominikanie.pl

Tegoroczne wydarzenie promował plakat opracowany przez Olafa Ciruta przedstawiający „Anioła ekumenicznego” autorstwa wybitnego artysty Adama Macedońskiego.

Podsumowując tegoroczne Dni Kultury, najlepiej jest przytoczyć słowa artystów z kabaretu „Piwnica pod baranami” nie ma Adwokatury bez wysokiej kultury. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Tagi: ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email