Krakowscy adwokaci w wizytą u węgierskiej palestry

06.07.2015

W ramach wymiany aplikantów i młodych adwokatów w dniach 16 - 20 czerwca 2015 roku przedstawiciele krakowskiej izby adwokackiej spotkali się z kolegami z izby adwokackiej w Kecskemet na Węgrzech.

W skład delegacji weszli: adw. Paweł Szota oraz aplikanci: Angelika Gryz, Piotr Jurek oraz Jakub Staszkiewicz. Wyjazd odbywał się w ramach porozumienia, zawartego pomiędzy władzami obu izb, dotyczącego wymiany młodych adwokatów i aplikantów adwokackich.

W czasie wizyty adwokaci i aplikanci z Polski mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania adwokatury węgierskiej i struktury samorządu adwokackiego na Węgrzech. Podczas oficjalnych spotkań w sądach pierwszej i drugiej instancji delegatom przedstawiono zasady funkcjonowania tamtejszych sądów. Nie bez znaczenia była możliwość uczestnictwa, oczywiście w charakterze publiczności, w dwóch rozprawach sądowych: cywilnej – o rozwód oraz karnej – o gwałt.

Dodatkowo krakowscy mecenasi zostali zaproszeni do jednego z zakładów karnych na terenie Kecskemet. Więzienie to jest bowiem jednym z wzorcowych zakładów karnych w Europie, gdzie kary odbywają sprawcy młodociani i kobiety, które mogą przebywać w więzieniu ze swoimi dziećmi, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Należy też dodać, iż węgierscy przyjaciele, znani ze swojej gościnności, nie zapomnieli zapewnić swoim gościom kilku chwil relaksu. W godzinach popołudniowych zostali oni zaproszeni do zwiedzenia słynnego w całych Węgrzech muzeum zegarów, a także do stadniny koni, gdzie mogli podziwiać pokazy jeździeckie i hodowlę koni.

W drodze powrotnej delegaci odwiedzili jeszcze zamek i parlament w Budapeszcie.

Pobyt na Węgrzech jak również ubiegłoroczna wizyta przyjaciół z Kecskemet w Krakowie pozytywnie wpłynęły na pogłębienie przyjaźni pomiędzy izbami.

Adw. Paweł Szota

Tagi: ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email