Konkurs prawniczy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

31.03.2016

Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie jest partnerem konkursu prawniczego „Sprzeciw!”, w którym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wcielają się w role uczestników procesu: stron, profesjonalnych pełnomocników i świadków.

To jedyny tego typu konkurs w Polsce. Organizuje go Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Finał drugiej edycji odbędzie się 21 kwietnia 2016 r. w Collegium Iuridicum w Lublinie. Podczas symulacji procesowych, rozgrywających się w specjalnie zaadoptowanych salach, drużyny będą musiały zaprezentować swoją wiedzę na temat przepisów prawa, wykazać się sztuką argumentacji i szybkością reakcji. Jury będzie brało pod uwagę zarówno merytoryczne wypowiedzi, ale też zachowanie na sali sądowej. Uczestników oceniać będą adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, mediatorzy i wykładowcy uniwersyteccy. Nagrodą będą m.in. warsztaty w renomowanych kancelariach prawniczych.  

W styczniu uczestnicy konkursu uczestniczyli w wykładzie inaugurującym, podczas którego zapoznali się z regułami rządzącymi postępowaniem sądowym, rolą pełnomocnika w procesie, prawniczymi ścieżkami zawodowymi oraz z podstawami stworzenia pisma procesowego. Właśnie napisanie pisma procesowego, na podstawie przygotowanego przez organizatorów kazusu, to pierwszy etap konkursu. W kolejnym wyłonione sześcioosobowe składy z poszczególnych szkół, będą musiały stworzyć odpowiedź na pismo strony przeciwnej, a następnie wezmą udział w półfinałowych symulacjach.  

Tagi: edukacja, ORA, konkurs

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email