Konferencja o ubezwłasnowolnieniu w Klubie Adwokata w Bydgoszczy

05.03.2018

Konferencja poświęcona tematyce ubezwłasnowolnienia odbyła się 1 marca br. w bydgoskim Klubie Adwokata. Wydarzenie zorganizowała grupa Dziecięce Graffiti oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy w ramach zbliżających się obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

Słowo ubezwłasnowolnienie zazwyczaj budzi negatywne skojarzenia. Podczas spotkania organizatorzy przekonywali jednak, że ubezwłasnowolnienie może ułatwić codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz opiekunów.

- Chcemy pokazać jedną z form, która jest tą formą wsparcia osób niepełnosprawnych, jaką jest możliwość ubezwłasnowolnienia. Pokazać, że jest to rozwiązanie, które w niektórych sytuacjach można i warto zastosować. Wskazać również ograniczenia z tego tytułu, jakie wynikają i jakie konsekwencje  niesie za sobą decyzja w takim przedmiocie - mówiła adwokat Karolina Korkowska-Krokos z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.

Podczas spotkania informowano, czym jest ubezwłasnowolnienie, gdzie można znaleźć pomoc i jak można działać w imieniu osób z zespołem Downa. Eksperci z Bydgoskiej Izby Adwokackiej, adw. Karolina Korkowska-Krokos i adw. Maciej Adamowicz, przybliżyli zebranym kwestię materialnoprawnych i proceduralnych aspektów ubezwłasnowolnienia.  

Tematyka konferencji okazała się nie tylko bardzo ważna, ale i niezwykle potrzebna, o czym świadczy czwartkowa frekwencja. Liczba uczestników konferencji przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, a sala z trudem pomieściła wszystkich zainteresowanych.

Wydarzeniu towarzyszyły ponadto prezentacja filmu ze Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa z Dziecięcym Graffiti 2017, wystawa prac podopiecznych grupy Dziecięce Graffiti, stoisko z książkami i  czasopismami dotyczącymi zespołu Downa.

Przez cały czas trwania konferencji dla uczestników dostępne było także stoisko eksperckie adwokatów izby bydgoskiej, którzy udzielali porad prawnych. Zabawy dla dzieci w trakcie trwania konferencji zapewnili animatorzy z grupy Dr Clown oraz studenci UKW w Bydgoszczy. 

Wydarzenie odnotowały lokalne mediach m.in. Tygodnik Bydgoski i  TVP Bydgoszcz.

Konferencja poświęcona ubezwłasnowolnieniu to kolejna wspólna inicjatywa Okręgowej Rady Adwokackiej oraz grupy Dziecięce Grafitti z jej założycielem Piotrem Częstochowskim na czele, stanowiąca odpowiedź na potrzeby rodzin osób niepełnosprawnych. 

zdjęcia autorstwa Przemysława Obarskiego

Tagi: ORA, pomoc prawna

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email