Izba szczecińska ma już 60 lat

05.12.2011

3 grudnia szczecińska izba Adwokacka świętowała 60-lecie swojego istnienia. Uroczystą galę  poprzedziło precedensowe wydarzenie – I Ogólnopolskie Forum Aplikantów Adwokackich.

Razem ze szczecińskimi adwokatami jubileusz celebrowali zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: min. Stanisław Chmielewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu  Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości, Piotr Krzystek prezydent Szczecina, prof. US Zbigniew Kuniewicz – Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego, a także przedstawiciele szczecińskich sądów i prokuratury oraz samorządów notarialnego i radcowskiego. Na uroczystość licznie przybyli również przedstawiciele NRA, w tym prezes Andrzej Zwara, członkowie Prezydium i Naczelnej Rady Adwokackiej, a także dziekani izb: bydgoskiej, gdańskiej, koszalińskiej, łódzkiej, opolskiej, płockiej i warszawskiej.

Tego wieczoru zostały wręczone odznaczenia państwowe i samorządowe. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył adw. Włodzimierza Łyczywka Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski, zaś adw. Marka Mikołajczyka, obecnego dziekana izby szczecińskiej, Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenia w imieniu Bronisława Komorowskiego wręczył minister Stanisław Chmielewski. Z kolei najważniejsze odznaczenia adwokackie – Adwokatura Zasłużonym – otrzymali adwokaci: Dorota Gutowska, Elżbieta Zaniemojska-Krześniowska, Bartłomiej Sochański oraz Marcjusz Szczepański.

Adw. Marek Mikołajczyk, dziekan ORA w Szczecinie w przemówieniu zwrócił uwagę na transformację jaka w ostatnim czasie zaszła w adwokaturze. - Dzisiejsza adwokatura to młoda adwokatura. Ta sprzed 10, 15 lat przechodzi już do historii. Wchodzą młodzi, dynamiczni, prężni.- mówił.  Dodał, że z młodymi trzeba rozmawiać zarówno o historii zawodu, ale też o wyzwaniach przed nimi stojącymi.

W podobnym tonie wypowiadał się adw. Andrzej Zwara, prezes NRA. - Żeby mówić o przyszłości trzeba najpierw powiedzieć o obecnej kondycji - podkreślił. Zwrócił uwagę na dynamicznie rozwijający się rynek prawniczy i związany z tym proces ubożenia zachodzący w profesji adwokackiej. Jako rozwiązanie wskazał prorynkowe działania samorządu adwokackiego. Wspomniał o już podjętych działaniach w tym zakresie tj. o zaangażowaniu się w promocję idei ubezpieczeń ochrony prawnej oraz o wejściu na rynek mediacyjny. Podkreślił również, że należy przywrócić w społeczeństwie pamięć o misji adwokata, jaka była widoczna w latach 80-tych.

Podczas jubileuszu nie zabrakło miejsca na wspomnienia. O genezie izby i jej najważniejszych wydarzeniach opowiedział gościom adw. Wiesław Fafuła, wicedziekan ORA w Szczecinie.

Gospodarze wieczoru zostali licznie obdarowanie w prezenty – głównie były to obrazy, ale, jak zapewnił Dziekan, w siedzibie ORA nie zabraknie ścian na ich wyeksponowanie.

Program zamknęła część artystyczna w wykonaniu artystów Teatru Polskiego w Szczecinie.

Joanna Sędek, szefowa biura prasowego NRA 

 

Tagi: ORA, jubileusz

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email