Izba katowicka uznała Larsa Kocha niewinnym

18.09.2017

Aż 250 adwokatów i aplikantów adwokackich izby katowickiej wcieliło się 17 września w rolę ławników procesu Larsa Kocha, uznając oskarżonego niewinnym. Głosowanie ws wyroku to stały element spektaklu teatralnego "Terror", wg tekstu niemieckiego dramaturga, Ferdinanda von Schiracha. Tym razem odbył się on w Sali Sejmiku Śląskiego wyłącznie dla członków izby katowickiej. 

Fabuła spektaklu mówi o prawdziwych wydarzeniach - w maju 2013 roku w Niemczech, wówczas 31-letni Lars Koch, major lotnictwa wojskowego, zabił 164 osoby. Za pomocą kierowanego pocisku rakietowego powietrze-powietrze, zestrzelił nad miejscowością Oberappersdorf samolot pasażerski typu Airbus A320, odbywający lot z Berlina do Monachium. W rezultacie śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie, znajdujący się na pokładzie samolotu. Lars Koch przyznał się do popełnienia czynu. Samolot, który zestrzelił, został wcześniej porwany przez terrorystów. Kontrolę nad nim przejął zamachowiec-samobójca związany z jednym z odłamów Al-Kaidy. Porywacz zamierzał rozbić maszynę na wypełnionym po brzegi stadionie piłkarskim Allianz Arena w Monachium, na którym odbywał się mecz Niemcy – Anglia, który oglądało ponad 70 tysięcy kibiców.

Specyfiką spektaklu jest to, że widzowie mogą decydować o orzeczeniu winy bądź niewinności oskarżonego. 

Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach zamówiła spektakl dla członków swojej izby, rozdając im bilety na zamknięty pokaz. Adwokaci i aplikanci adwokaccy mieli okazję wzielić się w rolę ławników i zadecydować o winie lub niewinności oskarżonego. Tym razem sala ławników uniewinniła Larsa Kocha. 

Proces w rekonstrukcji Roberta Talarczyka odbywa się w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego.

Informacje o spektaklu znajdują się na stronie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego (zobacz stronę

Tagi: teatr, kultura

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email