Izba katowicka utworzyła Ośrodek Pomocy Prawnej Cudzoziemcom

15.01.2018

Izba Adwokacka w Katowicach utworzyła Ośrodek Pomocy Prawnej Cudzoziemcom, który rozpoczął działalność 2 stycznia 2018 r.

Porady udzielane są raz w tygodniu, po uprzedniej rejestracji telefonicznej. W razie potrzeby, śląscy adwokaci przygotowani są na udzielanie porad częściej.

Szacuje się, iż do końca 2018r. w Polsce podejmie legalną pracę niemal 3 miliony Ukraińców. Obecnie ich liczba w naszym kraju wynosi już 2 miliony. W pierwszej połowie 2017 roku cudzoziemcy złożyli 89 tysięcy wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce. Pozytywnie rozpatrzonych zostało ponad 80% z nich.

Osoby zza wschodniej granicy pracują zwykle poniżej swoich kwalifikacji, mimo wyższego wykształcenia. Co gorsza, wielu cudzoziemców, mimo pracy legalnej, ma zaniżoną stawkę w stosunku do stawki polskich kolegów. Borykają się z problemami zarówno z zakresu prawa pracy, jak również prawa cywilnego, karnego czy administracyjnego.

Większość Ukraińców nie emigruje dalej na zachód, lecz po jakimś czasie, sprowadza do Polski swoje rodziny, osiadając tu na stałe.

By móc pomóc jak największej liczbie osób, w najbliższych dniach w Urzędzie Wojewódzkim, w wybranych Urzędach Pracy oraz na strefach ekonomicznych pojawią się plakaty informujące o utworzeniu Ośrodka Pomocy Prawnej Cudzoziemcom.

Tagi: pomoc prawna, cudzoziemcy

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email