Izba katowicka sprzeciwia się projektom deregulacyjnym

27.03.2012

22 marca br. Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicka podjęła uchwałę w przedmiocie planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian deregulacyjnych.

Katowiccy adwokaci uważają, że realizacja planu deregulacji ich zawodu w formie, którą resort zaprezentował w projekcie ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, osiągnie efekt odwrotny. – Zakładając fikcyjny obraz potencjału rynku usług prawniczych, idea ta wprowadza w błąd adeptów zawodu, skazując ich w ten sposób na gwarantowane bezrobocie w przyszłości. – czytamy w uchwale.

Zdaniem adwokatów, ich zawód nie należy do zamkniętych a liczba jego adeptów regularnie wzrasta. Dlatego wymienianie przez Ministra Sprawiedliwości na pierwszym miejscu listy zawodów wymagających tzw. deregulacji właśnie adwokatów, odbieramy jako populistyczny chwyt argumentacyjny, mający odwrócić uwagę opinii publicznej od rzeczywistych problemów gospodarczych kraju – tłumaczą adwokaci. Uważają też, że deregulacja w rozumieniu ministerstwa sprowadza się do „obniżenia kompetencji zawodowych” i braku promowania instytucji edukacji.

Czytaj: Uchwała nr 1 Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach

Tagi: ORA, ministerstwo, deregulacja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email