Adwokatura pomaga Ukrainie

21.02.2014

Pomoc materialna, zbiórki lekarstw, porady prawne, pikiety – w taki sposób polscy adwokaci chcą pomóc obywatelom Ukrainy.

Na misję obserwacyjną do Kijowa wyjechała dzisiaj trzyosobowa delegacja adwokatów, w składzie: adw. Justyna Mazur, dziekan ORA w Bydgoszczy, adw. Piotr Osiewacz z izby częstochowskiej i adw. Jarosław Szczepaniak z izby łódzkiej.

Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach nawiązała współpracę ze stowarzyszeniem „Pokolenie”, które prowadzi akcję zbiórki pieniędzy (zobacz apel stowarzyszenia). Rada zwróciła się do członków swojej izby o włączenie się w pomoc materialną.

Z kolei Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie powołała grupę adwokatów deklarujących udzielanie pomocy prawnej Ukraińcom. Rada uruchomiła adres e-mail: adwokaci@ukraincom.pl, pod który można przesyłać prośby o pomoc (można pisać również w języku ukraińskim).

ORA w Łodzi zorganizowała 20 lutego pikietę przed siedzibą ORA, podczas której zbierała podpisy pod petycją o przestrzegania praw człowieka w tym kraju.

Adw. Jarosław Szczepaniak zaapelował również do adwokatów w całej Polsce, aby 21 lutego o godzinie 16.00 zebrali się pod siedzibami swoich rad i zademonstrowali swoje poparcie dla obrony praw człowieka na Ukrainie.

W przyszłym tygodniu na posiedzenie CCBE adw. Dominika Stępińska-Duch, przewodnicząca komisji zagranicznej przy NRA i przewodnicząca polskiej delegacji w CCBE, zawiezie list od adw. Andrzeja Zwary, prezesa NRA, z apelem o potępienie przez adwokaturę europejską działań władz państwowych Ukrainy.

W związku z sytuacją na Ukrainie adwokaci przygotowali specjalne logo symbolizujące solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami. Na tle flagi ukraińskiej znajduje się biało-czerwone logo adwokatury.

Tagi: człowieka, ORA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email