Adw. Maciej Dubois - o życiu, rodzinie i adwokaturze

19.11.2012

- W bezmiarze niewiedzy o prawie, które codziennie obserwuję w prasie, może warto napisać książkę, która pozwoli lepiej zrozumieć rolę adwokata. – powiedział Michał Komar, autor książki „Adwokat. Rozmowa o życiu w ciekawych czasach.”, podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 15 listopada w Klubie Adwokata przy ORA w Warszawie.

Bohaterem wieczoru był adw. Maciej Dubois, z którym red. Michał Komar przeprowadził wywiad-rzekę. - Mężczyzna w swoim życiu powinien zrobić trzy rzeczy: zasadzić drzewo, spłodzić syna i napisać książkę, która zostanie wydana – żartobliwie wyjaśnił dlaczego zgodził się na publikację. Mecenas przyznał się, że wielokrotnie myślał o napisaniu książki, jednak na przeszkodzie stało kilka cenzur – tajemnica adwokacka, tajemnica dziekańska i zwykła ludzka przyzwoitość. Niemniej przekonał go argument, że warto przypomnieć tę wielką adwokaturę, która w latach ’80 i na początku ’90 była najbardziej zaufanym zawodem.

Z kolei przeprowadzającego wywiad – Michała Komara - zainspirowała głośna medialnie sprawa dr. Mirosława G. i konsekwencje, jakie miała ona na spadek liczby transplantacji w Polsce. – Opanowała mnie wściekłość i pomyślałem o mowie prawa i bezprawia, które niekiedy kryje się za językiem prawnym. Może warto porozmawiać o miejscu adwokata w społeczeństwie, które nie jest rozumiane przez opinię publiczną. – wyznał.

Spotkanie poprowadził adw. prof. dr hab. Witold Wołodkiewicz, wieloletni przyjaciel adw. Dubois. Przytoczył on wiele interesujących fragmentów książki jak: ostatnie spotkanie z ojcem – adw. Stanisławem Dubios, szkolne konotacje z ks. Adamem Bonieckim, „przygodę” z KC czy też anegdoty z praktyki adwokackiej. Profesor przypomniał jedno z najważniejszych zdań, które znalazło się w książce: „ Adwokat musi bronić. Jeśli odmawia obrony, to nie nadaje się do tego zawodu.” 

Sala w której odbyła się prezentacja książki wypełniona była po brzegi. Koleżanki i koledzy adwokata Dubois długo opowiadali o jego szlachetności. W samych superlatywach wypowiadali się adw. Ewa Milewska-Celińska, adw. Barbara Morawska-Jankowska, adw. Ziemisław Gintowt, adw. Feliks Sadownik.

Publikacja, wydana przez wydawnictwo PWN, ukazała się miesiąc temu w księgarniach. Jest to kolejna książka, która ukazała się w serii „Na dwa głosy”. Dotychczas w tej serii ukazały się m.in.: wywiady Michała Komara z Władysławem Bartoszewskim, „Pod prąd” i „Wiosna jesienią” oraz rozmowa Macieja Wierzyńskiego z Janem Karskim „Emisariusz. Własnymi słowami”.

Tagi: ORA, publikacja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email