Złoty Paragraf dla adw. Andrzeja Kubasa

22.05.2012

Mecenas prof. Andrzej Kubas otrzymał nagrodę dla najlepszego adwokata - Złoty Paragraf  - za pionierską pracę w wytaczaniu pozwów zbiorowych.

- Mecenas Kubas zasługuje na wyróżnienie jako ten, który przeciera szlaki i pokazuje innym prawnikom, z czym pozwy zbiorowe się je – uzasadniała wybór kapituła nagrody.

Prof. Kubas prowadzi obecnie sprawy z pozwów zbiorowych przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych i Skarbowi Państwa.

Adw. Andrzej Zwara, prezes NRA wskazywał, że Pan Mecenas reprezentuje klientów, którzy nie obawiali się podjąć batalii sądowej z wielkimi i znaczącymi instytucjami. - Co wskazuje, że posiada tak cenną w zawodzie adwokata cnotę jaką jest odwaga. – podkreślał zalety laureata.

Mecenas Andrzej Kubas jest adwokatem od 43 lat, z czego ponad 30 lat poświęcił pracy w samorządzie adwokackim. Był m.in. wiceprezesem NRA oraz wicedziekanem ORA w Krakowie. Jest profesorem prawa cywilnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pełni funkcję arbitra Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Był doradcą sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w zakresie projektu ustawy o dochodzeniu roszczeń zbiorowych.

Nagrodę dla najlepszego radcy prawnego odebrała Maria Ślęzak, wiceprezydent CCBE, najlepszym prokuratorem okazał się Robert Kucharski z Prokuratury Rejonowej w Częstochowie. Dla najlepszego sędziego nagrodę zbiorową przyznano Trybunałowi Konstytucyjnemu, zaś Anna Streżyńska, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej została uhonorowana za działania na rzecz prawa i gospodarki.

Jak zwykle przyznano też nagrodę Bona Lex, za najlepszą ustawę. W tym roku okazała się nią tzw. ustawa developerska.

Złoty Paragraf i Bona Lex to nagroda z dwunastoletnią tradycją. Przyznaje ją Dziennik Gazeta Prawna wraz z kapitułą, w skład której wchodzą m.in. adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, SSN Stanisław Dąbrowski, pierwszy prezes Sądu Najwyższego, Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości oraz Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna Dziennika Gazety Prawnej. Laureatami lat ubiegłych byli m.in. prof. Tadeusz Zieliński, prof. Marek Safjan, sędzia Jerzy Stępień, sędzia Stanisław Dąbrowski, prof. Leon Kieres, prof. Ewa Łętowska, prof. Andrzej Zoll oraz adw. Andrzej Michałowski, były wiceprezes NRA oraz adw. dr Monika Strus-Wołos, członek Prezydium NRA.

Nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje.

Tagi: NRA, konkurs

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email