Złota Waga dla red. Piotra Pytlakowskiego

26.03.2013

- Zawód adwokata i dziennikarza łączy jedno słowo – misja. Za nią natomiast stoi walka o dobre prawo i sprawiedliwość - powiedział red. Piotr Pytlakowski, laureat tegorocznej nagrody Złotej Wagi, podczas uroczystości wręczenia statuetki, która odbyła się 26 marca br. w Centrum Konferencyjnym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

Naczelna Rada Adwokacka doceniła red. Piotra Pytlakowskiego za rzetelne dziennikarstwo w służbie praworządności oraz za wytrwałość w dążeniu do odkrywania prawdy. Red. Piotr Pytlakowski swoją karierę zaczynał w Teatrze Polskiego Radia. Był reporterem „Nowej Wsi”, „Przeglądu Tygodniowego” oraz „Gazety Wyborczej”. Od wielu lat współpracuje z tygodnikiem „Polityka”.

Spotkanie otworzył adw. Andrzej Zwara, prezes NRA. – Dziennikarz, tak jak prawnik, jest po to, by pokazywać ułomności prawa, nie zaś po to by, budować sensację, co zdarza się coraz częstej. Pan należy do tych, którzy pokazują stan rzeczywisty bez ubarwień i bez cieni. Dziennikarze tacy jak Pan budują społeczeństwo obywatelskie. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że dziś dołączy Pan do zaszczytnego grona laureatów Złotej Wagi. – powiedział prezes NRA wręczając nagrodę.

Laudację dla tegorocznego zwycięzcy odczytał szkolny kolega laureata – adw. Krzysztof Komorowski, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej. – Jest mi szczególnie miło, gdyż słowa te wypowiadam nie tylko w imieniu Adwokatury, ale także prywatnie z głębokim wyrazem uznania dla jakości Twojego dziennikarstwa i osiągnięć zawodowych. – wyznał.

- Niewielu jest w naszych mediach tak wnikliwych i oddanych dziennikarzy, którzy poruszali tematy, takie jak zorganizowane grupy przestępcze czy nadużycia władzy. Wybór tego typu tematów to wybór drogi życiowej. Nie bacząc na możliwe niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z podejmowaniem tak ważnych tematów, konsekwentnie odkrywał Pan świat nieznany przeciętnemu obywatelowi. Z kolei teksty z ostatnich lat to niejednokrotnie opisywanie zetknięcia szarego człowieka z machiną biurokracji, z często bezdusznym i niezrozumiałym wymiarem sprawiedliwości. – uzasadniono wybór w laudacji.

- Sens uprawniania każdego zawodu najlepiej widać w chwilach odnoszenia sukcesów. Dla adwokata jest to udowodnienie prawdy przed wymiarem sprawiedliwości, dla dziennikarza natomiast – chwile takie jak ta – powiedział laureat.

Pan redaktor przyjął gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów i wytrwałości w wykonywaniu swoich zawodowych powinności od obecnych na sali dziennikarzy i adwokatów. Osobiste podziękowania złożyli obecni na sali członkowie kapituły –  adw. Andrzej Zwara, prezes NRA oraz adw. Czesław Jaworski, redaktor naczelny miesięcznika „Palestra”. Uroczystość była także okazją do spotkania laureatów nagrody z ubiegłych lat.

Na sali nie zabrakło adw. Agnieszki Metelskiej, byłej dziennikarki, później rzecznika prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej, wieloletniego członka kapituły i pomysłodawczyni nazwy statuetki. Nagroda ta przyznawana jest dziennikarzom za rzetelne, poparte głęboką wiedzą i odznaczające się obiektywizmem publikacje. Waga – symbol sprawiedliwości, jest oddawana w ręce tych ludzi pióra, mikrofonu lub kamery, którzy potrafią spojrzeć na problemy, którymi się zajmują, rzeczowo i z należytą równowagą.

Dotychczas statuetki „Złotej Wagi” otrzymali:

- w roku 2005 – red. Marta Pionkowska oraz red. Jan Ordyński,

- w roku 2006 – red. Anna Godzwon oraz red. Stanisław Podemski,

- w roku 2007 – ks. prof. Remigiusz Sobański,

- w roku 2008 – red. Monika Olejnik oraz red. Maciej Iłowiecki,

- w roku 2009 – red. Małgorzata Ziętkiewicz oraz red. Wojciech Tumidalski,

- w roku 2011 – red. Ewa Usowicz oraz red. Krzysztof Sobczak.

„Złotą Wagę” przyznaje kapituła w składzie: prezes NRA adw. Andrzej Zwara, oraz byli prezesi NRA – adw. Maciej Bednarkiewicz i adw. Czesław Jaworski.

Panu Redaktorowi Piotrowi Pytlakowskiemu raz jeszcze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj laudację

Tagi: NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email