W skład KRS powinni wchodzić wyłącznie sędziowie

09.05.2012

- Sędziowie jako członkowie trzeciej władzy powinni mieć własną reprezentację po to aby dwie pozostałe władze miały z kim rozmawiać – powiedział adw. Jacek Trela, wiceprezes NRA, podczas drugiego spotkania „Okrągłego stołu dla sądownictwa”. Celem dyskusji była analiza obecnego stanu wymiaru sprawiedliwości oraz opracowanie sposobów jego naprawy.

Adw. Jacek Trela oznajmił, że w sytuacji wyboru pomiędzy likwidacją ministerstwa sprawiedliwości, proponowaną w dyskusji przez sędziów, a likwidacją KRS w obecnym kształcie, wybrałby pozostawienie ministerstwa, a stworzenie KRS będącej wyłącznie reprezentacją sędziów, poczynając od sędziów rejonowych, poprzez okręgowych, aż do apelacyjnych. – W skład KRS powinni wchodzić wyłącznie sędziowie. Należałoby zrezygnować  z innych członków, obecnie mianowanych przez władzę ustawodawczą i wykonawczą – wyjaśnił. Takie rozwiązanie wymaga zmiany Konstytucji i z tego powodu nie jest proste, ale warto na ten temat rozpocząć dyskusję.

Przykładem konsekwencji braku jednolitej reprezentacji władzy sądowniczej jest nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, kiedy to dyskusja z władzą wykonawczą proponującą nowelizację była utrudniona z uwagi właśnie na brak jednolitej reprezentacji sędziów oraz ostatnio kwestia związana z projektem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych.

- Niezawisłość sędziowska nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią walczyć – przekonywał adwokat. – Okazuje się, że zwykłe rozporządzenie ministra sprawiedliwości możne podważyć Konstytucję, a w rezultacie godzić w niezawisłość sędziowską – oznajmił. Jego zdaniem, tylko samorząd o poszerzonym zakresie uprawnień jest gwarancją zachowania niezawisłości.

Podczas „Okrągłego stołu dla sądownictwa”, wiceprezes NRA, reprezentując samorząd adwokacki, również krytycznie odniósł się do utworzenia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. – Ta instytucja tworzy korpus urzędniczy oderwany od misji sędziowskiej w starym, dobrym znaczeniu. Dlatego też, wspólne wysiłki powinny zmierzać do przywracania starego co nie znaczy, że nie nowoczesnego, modelu kształcenia – uważa adwokat.

Debata odbyła się 7 maja br. w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy i była drugą z cyklu planowanych trzech spotkań sędziów, prokuratorów, referendarzy i innych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Pierwsze spotkanie miało miejsce w lutym br.

 

Tagi: NRA, sąd

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email