20 czerwca podczas seminarium w Instytucie Spraw Publicznych, Ministerstwo Gospodarki przedstawiło propozycję mającą znaleźć się w tzw. czwartej ustawie deregulacyjnej. Propozycja dotyczy wyłączenia z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej na rzecz osób niezamożnych objętych pomocą społeczną w sytuacji złożenia przez nie dokumentu poświadczającego korzystanie z tej pomocy.
W celu kompleksowego uregulowania tego zagadnienia resort zaproponował także zwolnienie z podatku dochodowego beneficjenta bezpłatnej pomocy prawnej.
Stanowisko przedstawił wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj.
Na spotkaniu Naczelną Radę Adwokacką reprezentowali: adw. Andrzej Siemiński, doradca prezesa NRA ds. organizacyjnych oraz adw. Magdalena Fertak, wiceprzewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono NRA.
W toku dyskusji wskazywano na zawężony krąg osób, do których pomoc zwolniona z podatków miałaby trafiać – propozycja ministra gospodarki dotyczy wyłącznie osób korzystających z pomocy społecznej. Propozycja Naczelnej Rady Adwokackiej zmierza do poszerzenia tej grupy o wszystkie osoby uprawnione do jej korzystania.
adw. Magdalena Fertak
wiceprzewodnicząca
Komisji Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA
Czytaj więcej