Upamiętnienie adwokatów-ofiar Katynia, Miednoje i katastrofy w Smoleńsku

09.08.2017

W tym roku mija 77. rocznica mordu katyńskiego, a także 7. rocznica katastrofy prezydenckiego Tu-154M, w którym tragiczną śmierć ponieśli również adwokaci. Adwokatura o nich pamięta.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęli: ś.p. Joanna Agacka-Indecka – prezes NRA, ś.p. Stanisław Mikke, redaktor naczelny Palestry i wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, autor książki Śpij, mężny... w Katyniu, Charkowie i Miednoje, ś.p. Jolanta Szymanek-Deresz, posłanka na Sejm RP, w latach 2000-2005 szefowa Kancelarii Prezydenta RP, ś.p. Stanisław Zając, senator RP.

Wśród ponad 4,4 tys. polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje było 110 adwokatów. Pełna listę ich nazwisk opublikowała Palestra 3-4/2003 (czytaj listę)

W czerwcu br. Bożena Grohman, wdowa po adw. Marianie Grohmanie i zarazem matka adw. Bartosza Grohmana, członka Naczelnej Rady Adwokackiej, na prośbę syna podczas swojej prywatnej wizyty w Katyniu i Miednoje upamiętniła groby pomordowanych oficerów plakietkami Adwokatura Polska Pamięta i zapaliła znicze na dołach śmierci.

Zapaliła także znicze i zatknęła chorągiewki od Adwokatury Polskiej w miejscu katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.

Następnie w lipcu br. w Miednoje adw. Bartosz Grohman, podczas swojej wizyty na Polskim Cmentarzu Wojennym również zapalił znicze i umieścił chorągiewki z napisem „Adwokatura Polska Pamięta”.

 

Tagi: Katyń, Smoleńsk

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email