Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

08.02.2013

Przed nami kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać poradę w dniach od 25 lutego do 2 marca 2013 r.

Pokrzywdzeni przestępstwem będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, gdzie będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

Informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy i funkcjonariusze policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.

Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

Naczelna Rada Adwokacka od początku zaangażowana jest w tę inicjatywę, której głównym organizatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Ponadto w tym roku w akcję włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.

Idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głównym celem było zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce Dzień Ofiar Przestępstw został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. (Dz. U. nr 59 poz. 517).

Dotychczas akcja nosiła tytuł: Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Nie chcąc jednak podkreślać wiktymizacji osób zgłaszających się po pomoc, partnerzy projektu postanowili, zmienić nazwę wydarzenia na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Zobacz adresy Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem:

 


 

 

Tagi: NRA, ministerstwo, pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email