Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem od 22 lutego

12.02.2016

Naczelna Rada Adwokacka po raz kolejny zaangażowała się w Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który rozpoczyna się 22 lutego. 

W roku 2000 w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). 

W organizację obchodów aktywnie włączyła się Naczelna Rada Adwokacka. Adwokaci dyżurują w ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem (zobacz ulotkę z listą ośrodków) od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Informacji prawnej udzielają nie tylko adwokaci, ale także radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy i funkcjonariusze Policji oraz kuratorzy sądowi i komornicy.

Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zorganizowane zostały dodatkowe dyżury specjalistów.

(zobacz plakat)

(zobacz harmonogram dyżurów adwokatów)

Tagi: NRA, pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email