Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

15.02.2012

W dniach 20-25 lutego odbędzie się 12. edycja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. W każdym województwie, Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będą oferowały bezpłatną poradę prawną oraz pomoc psychologiczną.

Inicjatywa Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest związana z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw obchodzonym 22 lutego. Celem przedsięwzięcia jest nagłośnienie potrzeb i form pomocy ofiarom przestępstw. Dzięki takim projektom Ministerstwo Sprawiedliwości chce dążyć do stworzenia powszechnego systemu ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Już po raz drugi dyżury specjalistów, pełnione w ramach Tygodnia, odbywać się będą w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a nie jak wcześniej – w kancelariach sądów i prokuratur. Taka polityka znacznie zwiększa dostęp do korzystania z tego typu usług, co wykazały doświadczenia zeszłoroczne – w 2011 r. adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy, asystenci sędziowscy, policjanci, komornicy, psycholodzy, pracownicy socjalni, kuratorzy, przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, a także radcowscy i adwokaccy aplikanci obsłużyli nieodpłatnie ponad 1500 osób.

Do akcji „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw” co roku włączają się m.in. Naczelna Rada Adwokacka, Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Krajowa Rada Kuratorów, Krajowa Rada Komornicza oraz Policja. Tegoroczny debiut w projekcie będzie miała Straż Graniczna, której pracownicy będą udzielać porad głównie dotyczących handlu ludźmi.

Forma udzielania porad prawnych i pomocy psychologicznej jest różnorodna: od bezpośredniej wizyty w ośrodku, poprzez kontakt telefoniczny lub e-mailowy ze specjalistą. Poza ośrodkami pomocy, adwokaci i radcy prawni będą oferować pomoc odpowiednio w Okręgowych Radach Adwokackich i Okręgowych Izbach Radców Prawnych, oraz w kancelariach adwokackich.

Z informacji przekazanych przez Ośrodki Pomocy w zeszłym roku wynika, że w 2011 r. pokrzywdzeni najczęściej pytali o pomoc w sprawach karnych, ale także rodzinnych, z zakresu prawa pracy czy też kwestii alimentacyjnych. Nie zbrakło również osób zgłaszających się po poradę psychologiczną.

Czytaj komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Informacja o dyżurach w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw

Plakat

Tagi: człowieka, NRA, ministerstwo, pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email