Sztuka „Ja jestem Żyd z Wesela” ocalona od zapomnienia

07.05.2012

Spektakl „Ja jestem Żyd z Wesela”, którego producentem jest Naczelna Rada Adwokacka, nagrany ponad dwa lata temu, nadal cieszy się dużym uznaniem. Film został przekazany do wielu instytucji dyplomatycznych i naukowych na całym świecie w tym do polskiego konsulatu w Nowym Jorku oraz McGill University w Montrealu. Wiele osób nadsyła recenzje dotyczące spektaklu. Postanowiliśmy się z Państwem nimi podzielić.

Wśród recenzentów są m.in. prof. Aleksander Koj, wybitny naukowiec, były rektor UJ; prof. dr inż. Łucjan Kops, Université McGill w Montrealu; prof. Antony Polonsky i prof. Albert Abramson, United States Holocaust Memorial Museum and Brandeis University; prof. dr Gilbert C. Rappaport, University of Texas. Tłumaczenia recenzji w języku angielskich dokonał adw. Jan Kaczmarczyk z Warszawy.

Płyta DVD z nagraniem sztuki „Ja jestem Żyd z Wesela” została także przekazana do polskiego konsulatu w Nowym Jorku na ręce konsul Ewy Junczyk-Ziomeckiej, a także profesorowi Lucjanowi Kopsowi z McGill University w Montrealu, który zorganizował w tamtejszym polskim konsulacie specjalny wieczór, który odbył się 15 marca b.r., poświęcony sztuce Romana Brandstaettera i Polskiej Adwokaturze,

Reżyserem spektaklu jest Tadeusz Malak, który obok Jerzego Nowaka i Lesława Lica, wcielił się w jedną z ról. Nagranie zrealizowane zostało w Starym Teatrze w Krakowie 15 grudnia 2009 r. Tym samym, Naczelnej Radzie Adwokackiej, jako mecenasowi sztuki Romana Brandstaettera, udało się zachować to dzieło od zapomnienia.

Recenzje:

prof. Aleksander Koj

prof. dr inż. Łucjan Kops

prof. Antony Polonsky i prof. Albert Abramson: wersja oryginalna i w tłumaczeniu polskim

prof. dr Gilbert C. Rappaport: wersja oryginalna i w tłumaczeniu polskim

Tagi: NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email