adwokatura polskaZ ŻYCIA NRAZOBACZ WSZYSTKIE
14/05/2012

Rusza szósta edycja Ogólnopolskiego Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich

19 maja ponad 750 adwokatów i aplikantów adwokackich w 183 miastach udzielać będzie darmowych porad adwokackich.

Zobacz listę adwokatów i aplikantów adwokackich biorących udział w akcji:

Akcja, którą Naczelna Rada Adwokacka organizuje po raz szósty, kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy.

NRA zdecydowało się podjąć inicjatywę po raz kolejny mimo nierozwiązanej w dalszym ciągu skomplikowanej sytuacji podatkowej dotyczącej porad pro bono. Od udzielanych bezpłatnie porad prawnych na obywatelach ciąży bowiem obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik ma obowiązek odprowadzić podatek VAT.

- Samorząd adwokacki rozważał nawet pomysł odwołania Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich do czasu doprecyzowania przez ministerstwo finansów przepisów. Jednak ze względu na duże zainteresowanie akcją i świadomość, że tylko jednego dnia pomagamy tysiącom osób Prezydium NRA uznało, że warto po raz kolejny podjąć ryzyko i zorganizować akcję. – powiedział adw. Andrzej Zwara, prezes NRA.

- Nie kryjemy jednak rozczarowania, że ministerstwo nie zamierza ułatwić Polakom dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej i rozwiązać tej kwestii systemowo przez odpowiednie regulacje w prawie podatkowym. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie ma uregulowań w zakresie państwowego systemu pomocy prawnej dla osób ubogich. Organizując tę akcję niejako wyręczamy Państwo, zatem bariery w postaci opodatkowania pomocy pro bono są co najmniej niezrozumiałe.  – tłumaczy adw. dr Monika Strus-Wołos, przewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono oraz koordynatorka Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich.

Inicjatywa Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest ponad dziesięć tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.

Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów). Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem, a zatem na pełniejszą poradę.Tagi: NRA, pomoc


KALENDARIUM

Wrzesień 2017
PON WT ŚR CZW PT SOB NIE
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930


FACEBOOK


MULTIMEDIA

Kongres Prawników Polskich 20 maja 2017 r. w Katowicach

file-adwokatpomaga-20630.jpg

POLECANE STRONY

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat

© 2017 Naczelna Rada Adwokacka
strony internetowe warszawa