Rusza 13. edycja Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

22.02.2013

Przedstawiciele zaangażowanych w akcję środowisk, w tym adwokatury, spotkali się 22 lutego z dziennikarzami.

Podczas konferencji, Naczelną Radę Adwokacką reprezentowała adw. Magdalena Fertak, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA.

W imieniu  Ministra Sprawiedliwości głos zabrał Wojciech Węgrzyn, Podsekretarz Stanu w MS. Przypomniał, że pokrzywdzeni przestępstwem będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w dniach od 25 lutego do 2 marca 2013 r. Dyżury będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Osoby pokrzywdzone przestępstwem skorzystają z bezpłatnej informacji prawnej lub konsultacji psychologicznej.

Na pytania dziennikarzy odpowiadali przedstawiciele instytucji państwowych i samorządów zawodowych: Andrzej Seremet, Prokurator Generalny, Bartosz Sowier, dyrektor Gabinetu Rzecznika Praw Dziecka, Marek Łukaszuk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Henryk Pawlaczyk, prezes Krajowej Rady Kuratorów, insp. Ryszard Garbarz, p.o. dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, Robert Damski, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej, płk. Jacek Bajger, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej. W rozmowie z dziennikarzami TVP Info, adw. Magdalena Fertak podkreślała nadal nie rozwiązaną kwestię VAT-u od pomocy pro bono oraz podatku dochodowego należnego od beneficjentów takiej pomocy.

Konferencja odbyła się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości RP.

Trzeba podkreślić, że jak co roku, adwokaci i aplikanci adwokaccy licznie włączają się w akcję. Poza dyżurami w Ośrodkach Pomocy, będą świadczyli bezpłatną pomoc prawną dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w niektórych kancelariach – szczególnie w regionach gdzie takich ośrodków nie ma (np. Wielkopolska Izba Adwokacka). Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach izb adwokackich oraz w załącznikach poniżej.

Czytaj też:

Zapowiedź Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Zobacz adresy Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem

Adresy kancelarii w niektórych izbach:

katowicka i koszalińska

wałbrzyska

wrocławska

krakowska

Tagi: NRA, ministerstwo

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email