Rocznica 17 września

19.09.2014

Uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę odbyły się 17 września w Warszawie, na Skwerze Matki Sybiraczki. W oficjalnych uroczystościach Naczelną Radę Adwokacką reprezentował adw. Bartosz Grohman, zastępca sekretarza NRA.


Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz samorządowych. Przybyli m.in.: w imieniu Prezydenta RP gen. Stanisław Koziej - szef BBN, Cezary Grabarczyk wicemarszałek Sejmu RP, Marek Biernacki minister sprawiedliwości, Tomasz Siemoniak minister obrony narodowej, Krzysztof Kwiatkowski prezes NIK, Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz generalicja, duchowni, kombatanci, Sybiracy, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, harcerze i parlamentarzyści. Stanęły też liczne poczty sztandarowe.


Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta. W homilii ksiądz wspomniał o wrześniu 1939 r., o dramatach ludzkich, zsyłkach na Sybir i zakazach wspominania o tych tragicznych wydarzeniach w późniejszych latach socjalizmu. Padły słowa o bezimiennych mogiłach, konieczności pamięci o pomordowanych i tych, którzy przeżyli.


Gen. Koziej odczytał list od Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP. Następnie głos zabrał Stanisław Sikorski, sekretarz generalny Związku Sybiraków. Wspomniał, że rok 2014 obfituje w szereg ważnych rocznic związanych z losem Narodu Polskiego. Przypomniał o tragicznych konsekwencjach paktu Ribbentrop-Mołotow, mówił o masowych zesłaniach polskich obywateli, o mordzie katyńskim.


Następnie przemawiał gen. dyw. Leon Komornicki - prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Wspomniał 90 tysiącach polskich obywateli, którzy zmarli z głodu i wycieńczenia i nie dane im było powrócić do Polski.


Głos zabrała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wspomniała zdradziecką napaść ZSRR na walczącą Polskę i czasy, w których o wydarzeniach tych nawet nie można było wspominać.


Po modlitwie ekumenicznej odbył się Apel Poległych. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwy honorowe.


Końcowym akcentem uroczystości było składanie wieńców i wiązanek. W imieniu Adwokatury Polskiej wieniec złożył adw. Bartosz Grohman.


W Katyniu, Miednoje i Charkowie zginęło 200 polskich adwokatów – żołnierzy Wojska Polskiego. Adwokatura Polska nigdy o nich nie zapomni.
Tagi: NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email