Prezydent objął patronatem Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych

20.03.2015

Prezydent Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. Już dziewiąta edycja akcji pro bono odbędzie się 18 kwietnia.

Tego dnia w swoich kancelariach i siedzibach okręgowych rad adwokackich, adwokaci i aplikanci adwokaccy będą udzielać porad prawnych osobom najuboższym. Od początku akcja ta cieszy się wielkim powodzeniem. Każdorazowo około tysiąca adwokatów i aplikantów adwokackich udziela kilkanaście tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych. Zdecydowanie rzadziej zgłaszane są problemy z zakresu prawa karnego.

Inicjatywa Naczelnej Rady Adwokackiej kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. Pełna lista kancelarii, gdzie dyżurować będą adwokaci i aplikanci adwokacccy dostępna będzie na stronie adwokatura.pl, na stronach okręgowych rad adwokackich oraz w gazetach lokalnych.

Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów). Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem, a zatem na pełniejszą poradę.

Adwokaci i aplikanci, którzy chcą włączyć się w tegoroczną akcję winni zgłosić się do swojej okręgowej rady adwokackiej.

Pierwszy raz akcję przeprowadzono w roku 2009. Jej pomysłodawcą była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010.

Organizatorem Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich jest Komisja Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej przy NRA a koordynatorką - adw. Anisa Gnacikowska.

Tagi: NRA, pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email