Prezydent podziękował prawnikom za akcje pro bono

05.06.2014

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował Naczelnej Radzie Adwokackiej i  Krajowej Radzie Radców Prawnych za prowadzone przez te samorządy akcje bezpłatnych porad prawnych. Słowa wdzięczności Głowy Państwa padły w czasie jego orędzia przed Zgromadzeniem Narodowym, 4 czerwca.

"Istnieje problem trudny do rozwiązania, jaki jest powszechny dostęp obywateli, także tych niezamożnych, do przedsądowej pomocy prawnej. To jest pytanie o realną możliwość poradzenia sobie w warunkach państwa prawnego. Chciałem w tym miejscu serdecznie podziękować Krajowej Radzie Radców Prawnych i Naczelnej Radzie Adwokackiej za pomoc udzielaną na zasadach pro bono, za rozwijającą się akcję udzielania pomocy tym, których nie stać na uzyskanie fachowej, profesjonalnej pomocy adwokata" - powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski objął objął honorowym patronatem akcję NRA -Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich, który w tym roku miał miejsce 17 maja. W tym dniu porad udzielało ponad 750 adwokatów i  aplikantów adwokackich w 200 miastach w całej Polsce.

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich skierowany jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich dyżurują w ramach tej akcji adwokaci i aplikanci adwokaccy.

Tegoroczna akcja pro bono odbyła się w tym roku tuż przed wspomnieniem patrona prawników św. Iwo Helory, które przypada 19 maja. Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich po raz pierwszy przeprowadzono w 2009 roku. Jego inicjatorką była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010.

Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.

Samorząd radców prawnych organizuje coroczną akcję pro bono pod hasłem „Niebieski parasol”.

Tagi: NRA, pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email