Prezydent chce systemowego rozwiązania dostępu do darmowej pomocy prawnej

13.05.2014

- Chciałbym, by akcja Dnia Bezpłatnych Porad Prawnych mogła się przekształcić w systemowe rozwiązanie nieodpłatnego dostępu do porad prawnych dla najuboższych – powiedział dziś prezydent Bronisław Komorowski, który objął honorowym patronatem akcję NRA -Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. 17 maja w 190 miastach całego kraju ponad 700 prawników udzielać będzie nieodpłatnych porad.

O Dniu Bezpłatnych Porad Awokackich a także o pracy nad systemowym rozwiązaniem dostępu do tych porad dla najuboższych rozmawiali dziś na spotkaniu w Belwederze prezydent, adw. Andrzej Zwara, prezes NRA oraz r.pr. Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Samorząd radców prawnych - podobnie jak adwokatura - organizuje swoją coroczną akcję pro bono pod hasłem „Niebieski parasol”.

Po spotkaniu odbył się briefing z dziennikarzami, na którym obecni byli także ministrowie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent Komorowski podkreślił, że chciałby, aby akcje pro bono przekształciły się w systemowe rozwiązanie, którego celem byłaby pomoc osobom niezamożnym w dostępie do darmowej porady prawnej. Poinformował, że apelował do samorządów adwokackiego i radców prawnych o współpracę z rządem i parlamentem w tworzeniu takiego rozwiązania. Jego pragnieniem jest też, by akcje pro bono, w czasie których można nieodpłatnie skorzystać z wiedzy znawców prawa, odbywały się cztery razy w roku. Podziękował obu prezesom za pozytywną reakcję na jego apele.

Przy okazji prezydent Komorowski wskazał na opracowaną przez jego Kancelarię „Zieloną Księgę”, która ma inspirować do działań w tym kierunku zarówno rząd, jak i samorządy. – To może zaowocować systemowym rozwiązaniem ułatwiającym obywatelom korzystanie z prawa polskiego na równych zasadach, bez barier ekonomicznych – podkreślił.

Adw. Andrzej Zwara, prezes NRA podziękował prezydentowi za objęcie patronatem Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Przypomniał, że 17 maja w 190 miastach ponad 700 adwokatów i aplikantów adwokackich będzie pełnić dyżur w swoich kancelariach już po raz ósmy – co roku adwokaci udzielają ok. 10 tys. bezpłatnych porad.

Jednocześnie adw. Zwara przypomniał, że już we wrześniu adwokaci wezmą udział w kolejnej akcji pro bono we współpracy z miejskimi ośrodkami pomocy społecznej. – W tym roku obchodzimy 25. rocznicę odzyskania niepodległości, nadal jednak mamy nierozwiązany problem osób wykluczonych prawnie ze względów ekonomicznych – przypomniał adw. Zwara. – Dlatego to dla nas naprawdę zaszczyt, że Pan Prezydent poparł nasze starania i objął patronat nad naszą akcją.

R.pr. Dariusz Sałajewski, prezes KRRP, przypomniał o organizowanej przez radców akcji „Niebieski parasol” i zadeklarował, że radcowie prawni gotowi są włączyć się w prace na rzecz rozwiązań systemowych dostępu obywateli do darmowej porady prawnej.

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich skierowany jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy. Pełna lista dostępna jest na stronie adwokatura.pl, na stronach okręgowych rad adwokackich, zostanie też opublikowana w gazetach lokalnych.

Akcja pro bono organizowana jest w tym roku tuż przed wspomnieniem patrona prawników św. Iwo Helory, które przypada 19 maja. Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich po raz pierwszy przeprowadzono w 2009 roku. Jego inicjatorką była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010.

Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.

 

Tagi: NRA, pomoc

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email