„Polska o Was pamięta” – nowy numer „Palestry”

15.04.2015

Rocznica katastrofy smoleńskiej, przypadająca 10 kwietnia – jest tematem przewodnim najnowszego numery „Palestry”. W szczególny sposób wspominany jest adw. Stanisław Mikke, redaktor naczelny pisma, który zginął na pokładzie samolotu prezydenckiego. 

Redakcja wspomina też troje adwokatów, którzy także znaleźli się na pokładzie TU-154M: adw. Joannę Agacką-Indecką, prezes NRA oraz posłankę adw. Jolantę Szymanek-Deresz i senatora adw. Stanisława Zająca.

„Elementem tożsamości adwokackiej jest pamięć o pokoleniach minionych i ich wkładzie w dobro wspólne – Ojczyznę i Adwokaturę. Jeszcze kilka dni przed 10 kwietnia przed Kościołem św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odsłonięto wystawę pn. Adwokaci Ofiary Katynia (na okładce zdjęcie z wystawy), której inicjatorem i autorem był Mecenas Stanisław Mikke. Adwokaci byli tą grupą polskiej inteligencji, która poniosła największe straty osobowe w okresie II wojny światowej – mordowani zarówno przez okupantów niemieckich jak i sowieckich.” – czytamy we wstępniaku.

Ponadto w numerze tekst adw. dr Moniki Strus-Wołos pt. ”Zastosowanie konwencji montrealskiej do roszczeń odszkodowawczych przeciwko Skarbowi Państwa związanych z katastrofą smoleńską”, a także wspólny artykuł sędziego TK Wojciecha Hermelińskiego oraz prof. dr hab. Barbary Nity „Prywatność obywateli a „prywatność” władz”

Przydatny będzie też tekst doradcy podatkowego Ryszarda Kubackiego o kasie fiskalnej dla adwokata. W numerze znalazły się relacje z posiedzenia Plenarnego NRA, z posiedzeń Prezydium NRA i tekst o Dniach Kultury Adwokatury w Krakowie.

Warty uwagi jest też tekst adw. Jana Kuklewicza o polskich adwokatach w Auschwitz-Birkenau. 

Zachęcamy do lektury.

Tagi: NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email