Pięć jubileuszów ks. Bonieckiego

29.07.2014

Ks. Adam Boniecki, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", obchodzi w tym roku aż pięć jubileuszów, w tym swoje 80. urodziny. 25 lipca w Krakowie odbyły się obchody, na których obecni byli także przedstawiciele Adwokatury Polskiej.

Uroczystość miała miejsce w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Uczestnicy uczcili 50. rocznicę opublikowania pierwszego tekstu ks. Bonieckiego na łamach ,,Tygodnika Powszechnego”, 40. rocznicę wydania jego pierwszej książki ,,Rozmowy niedokończone”, 35. rocznicę objęcia stanowiska redaktora naczelnego polskiej edycji „L’Osservatore Romano” , 15. rocznicę objęcia stanowiska redaktora naczelnego ,,Tygodnika Powszechnego” oraz jego 80. urodziny.

W części nieoficjalnej o życiu Jubilata mówili znakomici artyści: Joanna Szczepkowska, Jan Peszek, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Tadeusz Huk, Robert Kasprzycki, Marzena Lubaszka oraz Seweryn Blumsztajn, ks. prof. Michał Heller, Adam Wajrak.

Podczas laudacji, życzenia dla Jubilata w imieniu adw. Andrzeja Zwary, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, złożył adw. Marek Stoczewski - wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie.

"Jubileusz jest okazją do podsumowania dokonań jubilata. By w pełni oddać sprawiedliwość ks. Adamowi Bonieckiemu, nie wystarczy jeden jubileusz, ma ich w tym roku aż pięć i każdy wskazuje na inny aspekt jego działalności" - stwierdza w laudacji adw. Zwara. - "Dostojny Jubilat kończy w tym roku 80 lat. Jego bogaty życiorys pełen jest zaskakujących zwrotów, które ks. Boniecki przyjmuje z pogodną twarzą i niezmienną wiarą w to, że każdy człowiek jest zdolny do czynienia dobra, jeśli da mu się kolejną szansę. Spokój, życzliwość dla świata i ludzi, mądrość i niezmienna ciekawość, która każe poszukiwać odpowiedzi, zamiast przekonywać do własnej racji, połączona z głęboką wiarą i pokornym przeżywaniem swojego kapłaństwa, tworzą nietuzinkową postać. Dziękując Jubilatowi za kilka dekad, w których jego głos był punktem odniesienia w publicznym dyskursie, życzymy – może bardziej sobie, niż jemu – by nadal brzmiał wyraźnie, dodawał otuchy, inspirował i wskazywał kierunek".

Następnie adw. Stoczewski wraz z adw. Jackiem Ziobrowskim, prezesem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego złożyli na ręce Jubilata życzenia od środowiska adwokackiego. W uroczystości wziął również udział adw. Paweł Gieras, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie .

 

Treść laudacji 

Zdjęcia dzięki uprzejmości "Tygodnika Powszechnego"

Tagi: NRA, jubileusz

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email