Olsztyńska aplikantka laureatką konkursu krasomówczego

20.01.2014

Aplikanci adwokaccy: Agnieszka Śpiewankiewicz z izby olsztyńskiej, Bartosz Mikołajczyk z izby bydgoskiej oraz Maciej Zaleśkiewicz z izby warszawskiej zostali uznani za najlepszych krasomówców w gronie aplikanckim. 

18 stycznia  piętnastu aplikantów adwokackich z całej Polski – zwycięzców konkursów okręgowych – zmierzyło  się ze sobą w finale konkursu krasomóweczego. Byli to: Beata Jabłońska (ORA w Płocku), Jakub Jasiński (ORA w Szczecinie), Bartosz Mikołajczyk (ORA w Bydgoszczy), Aneta Hassa (ORA w Opolu), Edyta Pidek (ORA w Warszawie), Maciej Polak (ORA w Lublinie), Paulina Pyrek (ORA w Częstochowie), Marta Syska (ORA w Kielcach), Katarzyna Ściborowska (ORA w Krakowie), Agnieszka Śpiewankiewicz (ORA w Olsztynie), Adam Szwarc (ORA w Gdańsku), Rafał Tarsalewski (ORA w Łodzi), Kinga Widera (ORA w Katowicach), Maciej Zaleśkiewicz (ORA w Warszawie) oraz Katarzyna Zalewska (ORA we Wrocławiu).

Konkurs obserwowali liczni goście z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydent Zabrza na czele. Przybyli też - by kibicować - adwokaci, aplikanci i rodziny konkursowiczów.

Wszyscy byli pod wrażeniem pomysłu - miejsce konkursu było wszak nietypowe  - 320 metrów pod ziemią! Kiedy kończył się ubiegłoroczny konkurs w Krakowie i ówczesny Dziekan ORA w Katowicach oświadczył, że zorganizuje kolejny pod ziemią, przyjęto tę deklarację z rezerwą. Dziś można powiedzieć, że udało się tę rezerwę zamienić na entuzjazm.

Duże wrażenie zrobił zjazd górniczą, trzęsącą się windą i wycieczka do kopalnianych korytarzach. W takim miejscu nie każdy ma okazję się znaleźć, a warto zobaczyć, w jakich warunkach na co dzień pracują górnicy.

Konkurs odbył się w sali mieszczącej 150 osób - zaadaptowanej nawet na koncerty.

Najlepszego krasomówcę wybierało jury w składzie: adw. prof. dr hab. Piotr Krurszyński, dyrektor Ośrodka Badawczego Adwokatury, adw. Jan Kuklewicz, wicedyrektor OBA, adw. dr Monika Zbrojewska, sekretarz OBA, adw. Małgorzata Gruszecka, ekspert OBA, adw. Jerzy Zięba, członek Prezydium NRA, adw. Jerzy Pinior, dziekan ORA w Katowicach, adw. Roman Kusz, wicedziekan ORA w Katowicach i zarazem członek Rady Naukowej OBA, adw. Czesław Jaworski, redaktor naczelny ,,Palestry’’, adw. Stanisław Kłys członek NRA, a także Zbigniew Stryj, aktor i reżyser.

Konkurs stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie przez co jury miało twardy orzech do zgryzienia.

Po długiej naradzie ustalono trójkę laureatów i tak:

- pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Śpiewankiewicz (ORA w Olsztynie),

- druga lokata przypadła Bartoszowi Mikołajczykowi (ORA w Bydgoszczy),

- zaś trzecim miejscem musiał się zadowolić Maciej Zaleśkiewicz (ORA w Warszawie).

Podkreślenia wymaga okoliczność, iż laureatka zmagała się tak skutecznie z casusem cywilistycznym, a to  casusy karnistyczne zawsze uchodzą za bardziej wdzięczne do wykazania się talentem krasomówczym.

Wszyscy zebrani po wyjeździe z kopalni z ulgą, po paru godzinach spędzonych pod ziemią, znów spojrzeli w niebo...

Do zobaczenia za rok w Olsztynie!!!

adw. Roman Kusz

Tagi: aplikacja, konkurs

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email