NRA włączyła się do programu edukacyjni prawnej

15.10.2013

Naczelna Rada Adwokacka zawarła porozumienie z ministerstwem sprawiedliwości dotyczące współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych.

Porozumienie podpisali wczoraj tj. 14 października adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i Marek Biernacki, minister sprawiedliwości.

Program rozpoczął się we wrześniu 2013 r. i potrwa do zakończenia roku szkolnego 2014/2015. Jego celem jest poszerzanie świadomości prawnej młodzieży poprzez zajęcia edukacyjne poruszające zagadnienia z zakresu prawa. Wykłady i lekcje są prowadzone pro bono.

- Doświadczenie adwokatów pokazuje, że statystyczny Polak, postawiony w sytuacji bezpośredniego kontaktu z wymiarem sprawiedliwości, ma trudności z podstawowymi kwestiami dotyczącymi jego praw i obowiązków. Nie wie również na co zwracać uwagę na co dzień – bo przecież prawo towarzyszy nam na bardzo wielu płaszczyznach – np. podpisując umowy cywilno-prawne lub akty notarialne. Uważamy, że edukacja młodych ludzi może uchronić ich przed późniejszymi błędami i płynącymi z nich konsekwencjami. Jestem przekonany, że to porozumienie będzie krokiem milowym w kierunku uzupełnienia niezbędnej wiedzy obywateli. Ponadto, program ten ma uświadamiać, że fachowa pomoc ze strony adwokata jest niezbędna w wielu sytuacjach. – powiedział prezes Andrzej Zwara.

Zgodnie z § 4 i 5 porozumienia, partnerzy zobowiązują się m.in. do koordynacji działań w wyznaczonym dla siebie zakresie oraz wzajemnej współpracy przy ich wdrażaniu. Deklarują także osobiste zaangażowanie oraz wsparcie poprzez np. zapewnienie kontaktów z niektórymi instytucjami administracji publicznej.

Czytaj: porozumienie

Tagi: NRA, ministerstwo

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email