NRA proponuje oddzielne rozporządzenia za koszty adwokackie z urzędu i z wyboru

28.05.2013

Naczelna Rada Adwokacka pracuje nad projektem legislacyjnym mającym na celu zmianę przepisów dotyczących kosztów adwokackich. Propozycją jest rozdzielenie na dwa dokumenty Rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu - za sprawy przyznawane z urzędu i prowadzone z wyboru.

Ze względu na powszechnie znany fakt, że w budżecie państwa nie ma środków finansowych na podwyżki dotyczące taksy adwokackiej za sprawy z urzędu, rozsądnym kompromisem wydaje się pozostawienie taksy za „urzędówki” bez zmian. Jednak adwokaci proponują zmianę modelu, polegającą na wprowadzeniu przepisu, który zobowiązywałby klienta do częściowego partycypowania w kosztach adwokackich. Z kolei stawki za sprawy z wyboru miałby ulec urynkowieniu. Byłyby to dwa oddzielne rozporządzenia.

Prezydium NRA upoważniło adw. Rafała Dębowskiego, przewodniczącego Komisji Komunikacji Społecznej przy NRA, do opracowania projektów legislacyjnych w tej sprawie. Prace są na ukończeniu. Jednakże pomocnym w dalszych pracach nad projektem będzie poznanie zdania środowiska adwokackiego na temat powyższego pomysłu. Dlatego też najnowsza sonda portalu adwokatura.pl dotyczy właśnie tego zagadnienia. Zachęcamy Koleżanki i Kolegów do zabrania głosu w tej sprawie, właśnie za pośrednictwem sondy zamieszczonej na głównej stornie www.adwokatura.pl.

Tagi: NRA, legislacja, stawka

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email