NRA obserwatorem wyborów parlamentarnych w Gruzji

14.09.2012

Warto wspierać Gruzję w budowaniu demokracji w tak wrażliwym regionie jak Zakaukazie, dlatego będziemy przyglądać się nadchodzącym wyborom parlamentarnym zwracając uwagę na ich prawidłowy przebieg. – powiedziała adw. dr Monika Strus-Wołos, członkini Prezydium NRA, która została wyznaczona na szefową misji.

Naczelna Rada Adwokacka wystąpi w charakterze obserwatora krótkoterminowego (STO) wyborów parlamentarnych w Gruzji, które odbędą się 1 października 2012 r.– Po raz pierwszy w historii, NRA uzyskała status obserwatora międzynarodowego. – podkreśliła adw. Monika Strus-Wołos.

Obecnie rządzącą partią w Gruzji jest Zjednoczony Ruch Narodowy prezydenta Micheila Saakaszwilego. Opozycyjną koalicją „Gruzińskie Marzenie” kieruje oligarcha Bidzina Iwaniszwili, miliarder z moskiewskimi powiązaniami. Według aktualnych sondaży Zjednoczony Ruch Narodowy zyskuje ponad 30-procentowe poparcie, natomiast blok „Gruzińskie Marzenie” – prawie 20-procentowe.

Prezydent Gruzji obawia się manipulacji wywołanych przez obce mocarstwa. Z tego powodu, podczas czerwcowej wizyty Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu RP, Micheil Saakaszwili zwrócił się z prośbą, aby na wybory parlamentarne do Gruzji przyjechali polscy obserwatorzy, których zadaniem będzie ocenianie przebiegu wyborów i kontrola zachowania standardów demokratycznych. Zaufanie prezydenta Gruzji do Polski wynika z przyjaznych relacji pomiędzy oboma krajami. – Polska jest dla Gruzji przykładem na płaszczyźnie wielu rozwiązań prawnych. – zauważyła szefowa misji.

Naczelna Rada Adwokacka wielokrotnie brała czynny udział w działaniach mających na celu ochronę demokracji i praw człowieka. Tylko w ostatnim czasie samorząd adwokacki podejmował kroki w kierunku zapewnienia prawa do sądu dla osób ubogich, przeciwdziałania dyskryminacji kobiet czy nadużywania prawa przez tajne służby. Decyzja o zgłoszeniu NRA do misji obserwacyjnej w Gruzji została podjęta przez Prezydium NRA we wrześniu br.

Tagi: NRA

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email