NRA nie godzi się na opis zawodu adwokata w podręczniku MS

31.08.2015

Naczelna Rada Adwokacka sprzeciwia się opisowi zawodu adwokata w wydanym przez resort sprawiedliwości podręczniku: "Przychodzi uczeń do prawnika...". W książce zawód adwokata jest wielokrotnie porównywany do zawodu radcy prawnego. NRA oczekuje, że minister wycofa podręcznik zawierający taki opis profesji adwokata. 

W podręczniku o prawie skierowanym do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w charakterystyce, kim jest adwokat czytamy: „Podobnie jak radca prawny jest profesjonalnym prawnikiem świadczącym pomoc prawną dla swoich klientów. (…) Adwokat podobnie jak radca prawny pomaga swoim klientom w trudnych sytuacjach życiowych.(…) Tak jak radca prawny pomaga ludziom w trudnych sytuacjach życiowych.(…)”  W ten sam sposób prezentuje się opis drogi do zawodu adwokata. Zdaniem NRA stanowi to stronniczą promocję zawodu radcy prawnego przez ministerstwo sprawiedliwości. 

Adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, w piśmie do ministra sprawiedliwości Borysa Budki zwraca uwagę, że zastosowana w tak krótkim opisie tak częsta metoda porównawcza zawodu adwokata do zawodu radcy prawnego w sposób niedopuszczalny wartościuje zawody i oczekuje, ze minister wycofa podręcznik zawierający taki opis.  

czytaj list prezesa Andrzeja Zwary do min. Borysa Budki

  

Tagi: NRA, ministerstwo, edukacja

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email